NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
17 Grudzień, 2015, 8:09 am

Zestawy fotowoltaiczne off-grid czy on-grid???

Zestawy fotowoltaiczne off-grid czy on-grid???

Projekt instalacji wykonany w oparciu o aplikację EasySolar

Rynek technologii PV jest podzielony pomiędzy dwa główne podejścia do wykorzystania energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych: systemy off-grid w przypadku, których jest ona magazynowana w akumulatorach oraz on-grid, gdzie nadmiar energii jest odprowadzany bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej.

System off-grid

Są to układy, które wyróżniają akumulatory służące do magazynowania nadmiaru energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Systemy tego typu nazywane potocznie układami „wyspowymi” zapewniają nam całkowitą autonomię względem sieci elektroenergetycznej i zwalniają nas całkowicie z obowiązku rozliczania się z zakładem elektroenergetycznym. Z drugiej jednak strony w przypadku awarii tego typu systemu jesteśmy całkowicie odcięci od energii elektrycznej. Co więcej pomimo olbrzymich zalet systemów typu off-grid obarczone są one nadal stosunkowo wysokimi kosztami akumulatorów, przez co instalacje tego typu są droższe nawet o ponad 40% od systemów typu on-grid. Co więcej w wyniku magazynowania energii dochodzi do strat, które wymuszają na nas produkcję większej ilości energii w przeciwieństwie do rozwiązań typu on-grid.

Więcej o magazynach energii przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

System on-grid

Jest to obecnie najpopularniejszy system zasilania budynków energią ze słońca. Umożliwia on bieżące wykorzystanie energii produkowanej przez systemy PV a w przypadku wystąpienia nadprodukcji, odesłanie jej do sieci elektroenergetycznej. Technologia ta umożliwia nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej bez konieczności stosowania kosztownych baterii akumulatorów. Co więcej w przypadku efektywnych systemów wsparcia takich jak taryfy gwarantowane użytkownicy mają możliwość nie tylko zmniejszenia swoich rachunków za energię elektryczną, ale również zarobienia dzięki wysokiej cenie sprzedawanej zielonej energii.

Który system wybrać?

Obecnie niestety odpowiedź jest dość prosta: system on-grid. Niestety wysokie ceny akumulatorów i nadal niedopracowana technologia sprawiają, że inwestycje typu off-grid są całkowicie nieopłacalne. Nie oznacza to jednak, że ta sytuacja będzie się stale utrzymywać. Stały wzrost cen energii, pogarszająca się, jakość sieci elektroenergetycznej oraz rozwój nowoczesnych technologii mogą w przyszłości sprawić, że standardem staną się systemy autonomiczne oparte o magazyny energii. Już teraz, tego typu rozwiązania zyskują na popularności w krajach takich jak Australia, USA czy RPA, gdzie znacznie taniej jest zainstalować system typu off-grid aniżeli modernizować i powiększać sieć elektroenergetyczną.

Jeśli chciałbyś osobiście sprawdzić, która ze wspomnianych technologii sprawdzi się najlepiej w Twoich warunkach, już dziś przetestuj naszą aplikację !!!

   

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.