NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
10 Listopad, 2015, 8:00 am

Zastój na rynku energii

rynku energiiJuż ponad pół miliona polskich rodzin i firm zmieniło swojego sprzedawcę energii. To jednak nadal zaledwie 3 proc. wszystkich odbiorców. Tymczasem rynek spowalnia, zamiast przyśpieszać.

W sierpniu po raz pierwszy w historii przekroczyliśmy próg pół miliona podmiotów, które wybrały nowego sprzedawcę energii. We wrześniu takich aktywnych odbiorców było już 512 tys., w tym 360 tys. (2,5%) gospodarstw domowych – wynika z najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Coraz mniej nowych odbiorców zmienia sprzedawcę

To dane skumulowane, którymi zwykle chwali się URE. Gorzej wypadają natomiast dane pokazujące ile nowych osób zdecydowało się na zmianę dostawcy prądu w ostatnim miesiącu. W sierpniu było ich niespełna 10 tys., podczas gdy jeszcze na przełomie roku była to dwukrotnie większa liczba.

Wśród gospodarstw domowych tendencja spadkowa utrzymuje się od ponad roku. Z kolei wśród pozostałych odbiorców liczba zmian waha się na zbliżonym poziomie (ok. 2 tys. miesięcznie) od ostatnich trzech lat. Tam sytuacja zmienia się jedynie pod koniec każdego roku (wówczas liczba zmian rośnie wówczas do 6-8 tys.), ponieważ najwięksi sprzedawcy energii lojalizują swoich klientów 2-3-letnimi umowami z gwarantowaną stałą ceną energii, które zazwyczaj kończą się 31 grudnia.

Skąd spowolnienie na rynku energii?

rynku energii

Przyczyn tego rynkowego marazmu jest kilka. W przypadku gospodarstw domowych kluczowy jest brak zainteresowania ze strony sprzedawców. Na tym młodym rynku detalicznym karty rozdaje pięciu zasiedziałych dostawców – PGE, Tauron, Energa, Enea i RWE Polska. Te firmy przejęły swoich klientów razem z zakładami energetycznymi, z których powstały. Nowi gracze jak Duon, Energetyczne Centrum, czy telekomy: Plus, Multimedia i Novum muszą zbudować swoje portfele od zera. A to oznacza duże nakłady na reklamę i rozwój sieci sprzedaży w zamian za marne zyski. Marne, ponieważ ceny dla odbiorców prywatnych pięciu największych dostawców nadal są regulowane – czyt. utrzymywane na niskim poziomie. Nowi gracze muszą oferować jeszcze niższe stawki i zwykle szacują, że biznes zacznie się opłacać dopiero jak zdobędą 250-300 tys. klientów. Nikomu się to jeszcze nie udało.

Z kolei w przypadku firm zdecydowana większość odbiorców przyłączonych do sieci wysokiego i średniego napięcia dawno już sprzedawcę zmieniła. Takich przedsiębiorstw, chociaż zużywają ogromne ilości energii, jest jednak niewiele (ok. 36 tys.). Prawdziwą gratką dla firm energetycznych są natomiast małe firmy, zwłaszcza te zużywające duże ilości energii jak piekarnie, czy szklarnie. To segment w którym odbiorcy płacą najwięcej, bo ceny nie są już regulowane administracyjnie, ale właściciele firm często nie mają jeszcze wystarczającej wiedzy i czasu aby zająć się poszukaniem tańszej oferty.

Czy będzie lepiej i czy to możliwe – o tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.