NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
23 Luty, 2015, 9:58 am

WWF: energetyka obywatelska w Polsce

energetyka obywatelska

fot. South Downs Solar, flickr.com

Wbrew sprzeciwowi Platformy Obywatelskiej sejm przegłosował utrzymanie poprawki prosumenckiej do ustawy o odnawialnych źródłach energii. To pierwszy krok w kierunku stworzenia dobrych warunków do rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce – informuje WWF Polska.

Energetyka obywatelska, poprawka prosumencka

Wdrożenie tzw. poprawki prosumenckiej pozwoli na powstanie około 200 tysięcy mikro-elektrowni w Polsce do roku 2020 – tłumaczy Tomasz Adamczewski z WWF Polska. - To znaczy, że skorzysta z niego około miliona Polek i Polaków. Będą mogli produkować energię elektryczną z odnawialnych źródeł w sposób opłacalny, a banki powinny niebawem przygotować specjalne warunki kredytowania tych instalacji dla chętnych. W kolejnych miesiącach na pewno pojawi się wiele ofert sprzedaży mikroinstalacji na rynku, które trzeba będzie dostosowywać do własnych potrzeb i możliwości. To początek uniezależniania się od koncernów energetycznych, które lobbowały za odrzuceniem tej poprawki. To też początek oddania w ręce Polaków korzyści jakie niesie za sobą polityka klimatyczna.

Energetyka obywatelska, zalety poprawki

Są też inne zalety poprawki. Jest to krok uniezależniania się od importowanych paliw kopalnych ze wschodu. Jeżeli zostanie właściwie wprowadzona w życie, stwarza tez impuls do rozwoju nowych technologii w Polsce. Co jednak najważniejsze, energetyka odnawialna i obywatelska, jest popierana przez coraz więcej obywateli, stanowiąc alternatywę na energetyczną przyszłość kraju, kiedy skurczą się jeszcze bardziej zasoby paliw kopalnych.

Chcemy bardzo podziękować tym posłankom i posłom, którzy zagłosowali dzisiaj za wsparciem obywateli, za demokracją energetyczną i stawiają interes zwykłych obywateli przynajmniej na równi z tym wielkich korporacji państwowych – podkreśla Adamczewski. -  Liczymy na to, że takich momentów będzie coraz więcej i że wzajemne zaufanie do kwestii zrównoważonego rozwoju będzie rosło w sile ponad podziałami partyjnymi. Warto też po raz kolejny przypomnieć przeciwnikom poprawki, że energetyka obywatelska ani nie zrujnuje naszej gospodarki, ani budżetów domowych. Co najwyżej odbierze ok. 2% wsparcia dużym koncernom, które to przede wszystkim skorzystają z ustawy o OZE. Z naszej strony nadal będziemy monitorować dalszy bieg wypadków, aby przyszłe rozporządzenia dotyczące stawek dla prosumentów i cen referencyjnych dla większych instalacji były adekwatne do rozwoju rynku i ekonomiki urządzeń. Droga ku energetyce obywatelskiej dopiero się zaczęła.

źródło:

WWF

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.