NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
27 Kwiecień, 2016, 10:10 am

Wietrzenie cen energii

Ustawa odległościowa, naukawpolsce.pap.pl

Wahania cen energii, naukawpolsce.pap.pl

Łączna moc turbin wiatrowych w Polsce – blisko 5500 MW – przewyższa już moc największej elektrowni węglowej w kraju. Produkują także coraz więcej energii, wywołując obniżkę cen hurtowych. W wietrzne dni notowania na Towarowej Giełdzie Energii spadają nawet o kilkanaście procent. To oznacza niższe rachunki za energię, ale większe kłopoty energetyki konwencjonalnej.

Elektrownie wiatrowe w Polsce mają już niemal 5500 MW mocy (o blisko 500 MW więcej, niż na koniec 2015 roku). To oznacza, że teoretycznie byłyby już wstanie zapewnić nawet połowę krajowego zapotrzebowania na moc w pojedynczych godzinach (w marcu najmniejsze zapotrzebowanie wyniosło ok. 12 000 MW).

zdj 1cen energii

Teoretycznie, bo wykorzystanie mocy zainstalowanej w 100% się nie zdarza, chociaż rekordy produkcji przekraczają 85% zdolności. Z drugiej strony minimalna generacja spada czasami do zaledwie 2% mocy zainstalowanej.

Wahania produkcji energii z wiatru w coraz większym stopniu przenoszą się na ceny energii na giełdzie. Gdy prognozy przewidują silniejszy wiatr, zwłaszcza na północy kraju, gdzie znajduje się najwięcej wiatraków, ceny na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) spadają o 10-20 zł/MWh lub więcej.

Gdy wiatru jest mało, do pracy muszą wejść najstarsze bloki węglowe, produkujące energię z niską sprawnością, a więc drogo. Wówczas cena na rynku idzie do góry.

Analitycy Domu Maklerskiego PGE zwracają uwagę, że jedna z niższych cen w tym roku (111 zł/MWh) przypadła na niedzielę 31 stycznia, gdy średnie dobowe zapotrzebowanie na moc wynosiło 16 300 MW, a farmy wiatrowe zaspokajały jedną czwartą z tego (4 000 MW).

Produkcja energii z wiatru jest coraz większa, przez co średnie ceny na giełdzie spadają. Ile w 2015 roku energii wyprodukowały turbiny wiatrowe i kto zyskuje na spadających cenach? O tym piszemy w naszym artykule na portalu WysokieNapiecie.pl  cen energii

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

 

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.