NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
24 Luty, 2016, 9:30 am

Warszawskie lotnisko w czołówce instalacji PV w Europie

Lotnisko fotowoltaika

Lotnisko fotowoltaika, www.flickr.com

Airport Carbon Accreditation to program realizowany przez Europejską Radę Lotnisk od 2010 roku. Celem inicjatywy jest zmniejszenie szkodliwych substancji wprowadzanych do powietrza przez lotniska na całym świecie. Aktualnie udział w projekcie bierze 500 lotnisk z 5 kontynentów. Jednym z nich jest  Lotnisko Chopina w Warszawie, które jednocześnie jest jednym z pierwszych lotnisk w Europie, gdzie postanowiono zadbać o jakość powietrza, którym oddychają jego użytkownicy.

„Krowa która mało ryczy, dużo mleka daje”

Jednym z przedsięwzięć zrealizowanym w celu poprawy warunków powietrza przy Lotnisku Chopina jest instalacja fotowoltaiczna uruchomiona w maju 2015 roku. Składa się ona z 3022 ogniw, zajmujących powierzchnię ponad 5000 m2, co stanowi ok. 80% powierzchni dachu Terminala 1. Moc instalacji to 800 kW. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne Lotniska Chopina w Warszawie wynosi około 200 MWh.  Konwersja energii słonecznej umożliwia latem na pokrycie ok. 20% zapotrzebowania energetycznego terminalu.

Oczywiście w czasie najgorętszych miesięcy produkcja energii jest większa, zimą uzysk energetyczny jest mniejszy. Mimo to średnioroczna wielkość produkcji jest bardzo zadowalająca.  Dodatkowo, dzięki korzystaniu z darmowej energii lotnisko obniża koszta pozyskiwania energii z elektrowni – mówi Grzegorz Mirkowski, kierownik działu inżynierii i systemów lotniskowych.

Lotnisko Chopina do zapewnienia prawidłowej pracy całego obiektu pobiera prąd od trzech niezależnych sieci energetycznych. System PV jest czwartym źródłem energii, co stanowczo zwiększyło bezpieczeństwo energetyczne miejsca, w którym codziennie zobaczyć można dziesiątki tysięcy ludzi.

Instalacja fotowoltaiczna pracuje cicho nie wydając żadnych dźwięków. Umiejscowiona jest na dachu Terminala 1, przez co jest niezauważalna dla użytkowników lotniska. Jeżeli chcielibyśmy zrobić jej zdjęcie, musielibyśmy wejść na szóstą kondygnację wieży, której pasażerowie samolotów raczej nie odwiedzają.

Dodatkowe atuty systemu PV na lotnisku

System PV powstały na lotnisku w Warszawie został podłączony do sieci. Instalacja jest bezzałogowa. Ciekawostką jest wyposażenie instalacji w funkcję automatycznego odśnieżania dachu. Terminal lotniska musi mieć zapewnione usuwanie zalegającego śniegu, jednak zdarzały się sytuacje, kiedy brakowało miejsca do zrzucania nadmiaru śniegu. Instalacja fotowoltaiczna pomogła rozwiązać ten problem, gdyż w okresie zimowym część wyprodukowanej przez nią energii zostaje przeznaczona na wytworzenie ciepła roztapiającego nadmiar śniegu. Powstała w wyniku tego procesu woda zostaje usunięta z dachu.

Ponadto 800 kW instalacja na Lotnisku Chopina w Warszawie to jedna z pierwszych instalacji PV na lotnisku na świecie i zarazem największa instalacja dachowa w Polsce. Jak mówi rzecznik pasowy warszawskiego lotniska – obiekt zyskał na swoim wizerunku. Technologia pomogła ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz wód do minimum, dzięki czemu Lotnisko Chopina w Warszawie jest pod tym względem w europejskiej czołówce.

Wprowadzanie elementów PV do na lotniskach to bardzo innowacyjny pomysł zwiększający funkcjonalność całego obiektu. Co myślicie o zasilaniu przez PV darmowych stacji ładowania laptopów/smartfonów w portach lotniczych? A może w przyszłości ktoś podejrzy pomysł francuskich Solar-Paneled Roads i doczekamy się Solarnych Pasów Startowych na lotniskach całego świata?

inż. DG

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.