NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
29 Lipiec, 2015, 11:41 am

TEMPERATURA PANELI PV - NOWOCZESNE METODY POMIARU

temperatura paneli PVNie od dziś wiadomo że temperatura paneli fotowoltaicznych ma istotny wpływ na ich sprawność oraz bezawaryjną pracę. Przy czym wzrost ich temperatury może być zarówno spowodowany rosnącą temperaturą powietrza jak i wadami samych paneli fotowoltaicznych. W związku z tym coraz większą uwagę przykłada się do monitoringu temperatury paneli fotowoltaicznych.

Temperatura paneli PV a temperatura powietrza

Nagrzewanie się paneli w upalne dni prowadzi do spadku ich wydajności o średnio -0,45 %/C, co w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych może prowadzić do odczuwalnego zmniejszenia produkcji energii elektrycznej.

W związku z tym, coraz częściej rozważa się instalowanie mierników temperatury na powierzchni paneli. Rozmieszczenie ich na panelach PV pozwala ocenić na ile ewentualne spadki mocy instalacji są spowodowane wysokimi temperaturami, a na ile nieprawidłową pracą układu. Nowoczesne metody pomiaru temperatury paneli PV pozwalają także na weryfikację danych zawartych w kartach katalogowych i są podstawą reklamacji np. w przypadku nadmiernego spadku ich wydajności.

Jak mierzyć temperaturę paneli PV

Obecnie eksperci proponują kilka rodzajów urządzeń pomiarowych do określenia temperatury modułów fotowoltaicznych. Praktycznie wszystkie są instalowane do tylnej strony paneli i nie są w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią półprzewodników. W związku z tym, pomiary te mogą być nieprecyzyjne, a w przypadku mierników niskiej jakości całkowicie bezwartościowe i prowadzące do uzyskania błędnych wniosków. Dlatego tak, jak pozostałe podzespoły instalacji, zawsze powinny one pochodzić od renomowanych producentów.

Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi urządzeniami do stałego pomiaru temperatury paneli fotowoltaicznych są termopary, czyli elementy zbudowane w oparciu o dwa różne od siebie metale lub półprzewodniki.

Aby pomiar przy użyciu tych urządzeń był skuteczny, należy instalować je w środkowej częsci panelu i osłonić je przed działaniem wilgoci oraz wiatru, które mogłyby zaburzyć działanie miernika.

Czytaj dalej na Portalu Fotowoltaika.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 509 333 442
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.