NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
9 Grudzień, 2015, 8:30 am

Taryfy gwarantowane – kiedy zaczną obowiązywać? Wraz z dniem 1 stycznia 2016 czy dopiero po nowelizacji Ustawy o OZE?

prosument czy fit

fot. Mogens Henrik Sørensen, flickr.com

Po wieloletnim oczekiwaniu na papier, którego zwolennicy węgla unikali jak ognia, w roku 2015 doczekaliśmy się ustawy regulującej wszystkie aspekty prawne związane z inwestowaniem w  OZE w naszym kraju. Zapewniono nas, iż przepisy zaczną obowiązywać wraz z dniem 1 stycznia 2016 roku. Dziś natomiast wiemy, że ustawa o odnawialnych źródłach energii jest zmieniana.

Co dzieje się z ustawą o OZE?

Aktualnie projekt zmian ustawy o OZE oczekuje na notyfikację przez Komisję Europejską. Dopiero po jej uzyskaniu, w polskim parlamencie będą mogły rozpocząć się dalsze prace nad nowelizacją ustawy.

Kiedy będziesz mógł liczyć na wsparcie w postaci taryf gwarantowanych do Twojej mikroinstalacji o mocy do 10 kW, którą planowałeś uruchomić po 1 stycznia 2016 roku?

Czytając fora internetowe w ciągu ostatnich dwóch tygodni, wielu z Was zaczęło się zastanawiać, czy aby na pewno taryfy gwarantowane zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku? Czy dopiero, gdy nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii wejdzie w życie? A może powstaną jakieś nowe przepisy przejściowe? Pojawiło się wiele różnych opinii na ten temat. Nasz portal postanowił to sprawdzić i wyjaśnić swoim czytelnikom powstały problem.

Po konsultacji z Naczelnikiem Wydziału Prasowego Ministerstwa Gospodarki otrzymaliśmy pozytywną dla wielu z Państwa odpowiedź. Zapewniono nas, iż system taryf gwarantowanych zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 roku, niezależnie od daty przyjęcia nowelizacji ustawy o OZE. Oznacza to, że wszyscy właściciele przydomowych mikroinstalacji PV o mocy do 10 kW, które powstaną w dniu 1 stycznia 2016 roku i później będą mogli cieszyć się z systemu wsparcia, jakim są taryfy gwarantowane.

Kiedy natomiast wejdzie w życie nowelizacja Ustawy o OZE?

Ostateczny kształt nowych przepisów oraz ich termin wejścia w życie będzie znany dopiero po zakończeniu przez polski parlament procesu legislacyjnego. Jaki to będzie termin? Dziś nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie… Wiemy natomiast, że prace wciąż trwają, a społeczeństwo zostanie poinformowane o ich zakończeniu.

inż. DG

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.