NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
20 Styczeń, 2015, 10:26 am

Studenci z Łodzi budują samochód na konkurs World Solar Challenge

world solar challenge

Cambridge University solar car survives Australian outback, fot. flickr.com

Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge – najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.

Dwudziestoosobowa drużyna Lodz Solar Team, w którym oprócz studentów PŁ znaleźli się również przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Marketingu MarkeTeam z Uniwersytetu Łódzkiego, ma być pierwszym polskim i jedynym z Europy środkowo-wschodniej zespołem, którego pojazd weźmie udział w konkursie.

- Naszym zadaniem będzie przejechanie 3000 km z Darwin do Adelaidy pojazdem zaprojektowanym i zbudowanym przez nas od podstaw. Najważniejszą jego częścią będzie napęd solarny, a bardzo elastyczne, cienkowarstwowe panele monokrystaliczne, które można zginać, będą umieszczone zarówno z tyłu, jak i z przodu pojazdu – poinformował kierownik projektu Łukasz Gładysz.

Łódzcy studenci będą rywalizowali w klasie Cruiser, czyli pojazdów zbliżonych do tradycyjnych aut. Ich czterokołowy, dwuosobowy samochód z sześcioma m2 paneli słonecznych ma ważyć 300 kg i osiągać maksymalną prędkość 100 km/h. Dodatkowo będzie wyposażony w dwa silniki elektryczne o mocy 4 kW każdy.

- Jest dozwolone dwukrotne ładowanie tych silników - na starcie i po przejechaniu 1500 km. To jednak tylko wspomaganie napędu, bo jest to rywalizacja samochodów solarnych. Im więcej więc energii ze słońca uzyskamy, tym lepszy będzie nasz wynik końcowy – powiedział Gładysz.

Dodał, że udział w takich konkursach jest bardzo ważny, bo pozwala studentom zastosować wiedzę z wykładów, ćwiczeń i laboratoriów.

Rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki przypomniał, że to właśnie z PŁ „wyszły” przed wieloma laty samochody ciężarowe Star, a ostatnio autobusy elektryczne. „Masę innych rozwiązań mechanicznych również wyszło z tej uczelni. Teraz ta młoda grupa swoją pasją próbuje pokazać to, co w tym obszarze osiągamy na PŁ” – powiedział Bielecki.

Przed rozpoczęciem rywalizacji na drogach Australii łódzcy studenci muszą jednak rozwiązać nie tylko wiele problemów technicznych, ale również finansowych. Do tej pory na realizację projektu otrzymali wsparcie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz od rektora PŁ. Brakuje im jednak 10 tys. zł na zakup brakujących podzespołów i podróż do Australii.

Za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl rozpoczęli zbiórkę brakujących pieniędzy. W poszukiwaniu sponsorów zespół będzie też wspierała m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

naukawpolsce.pap.pl

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.