NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
9 Wrzesień, 2015, 9:01 am

Sportowy samochód zasilany wyłącznie energią słoneczną?

samochód zasilany wyłącznie energią słoneczną

fot. Automobile Italia, flickr.com

Światło słoneczne jest doskonałym źródłem energii elektrycznej. Współcześni inżynierowie pracują nad wykorzystaniem zjawiska fotowoltaicznego przy budowie samochodów, łodzi a nawet samolotów. Czy jest jednak możliwe stworzenie auta zasilanego wyłącznie PV, które będzie mogło brać czynny udział w ruchu miejskim? EVX Ventures - technologiczny startup z australijskiego Melbourne twierdzi, że tak!

Samochód zasilany wyłącznie energią słoneczną

"Immortus" - bo tak brzmi nazwa prototypowego pojazdu, posiada dwa miejsca siedzące, baterię litowo-jonową (moc od 5 do 10 kWh) oraz dach i maskę pokryte 8m2 paneli słonecznych. Pojazd ma rekordowo niską (jak na sportowe auto osobowe) masę 500 kg. Jego waga wpływa na mniejsze zużycie energii a co za tym idzie - do jego zasilenia w zupełności wystarczy energia Słońca.

W przypadku modelu "Immortus" kluczowym czynnikiem jest nie tylko współczynnik masa-moc. Ważnym aspektem jest aerodynamiczny kształt samochodu. Przypomina on budową sportowe auta wyścigowe. Sprawia to, że opory powietrza są mniejsze a co z tym idzie auto może osiągać większe prędkości mniejszym "wysiłkiem". Niestandardowe są również użyte opony. Inżynierowie z australijskiego Melbourne zdecydowali się na zainstalowanie specjalnego ogumienia projektowanego dla tzw. "pojazdów solarnych".

Możliwe osiągi

Dzięki wszystkim wspomnianym cechą samochód pobierając energię z akumulatorów i paneli będzie mógł osiągnąć prędkość nawet do 160 km/h. Przy rozładowanym magazynie energii prędkość ta spadnie do 80 km/h.

Tworzony prototyp ma za zadanie jedynie zaprezentować możliwości jakie niesie za sobą wykorzystanie PV w środkach transportu. Rozwiązanie to ma swoje minusy, m.in. pochmurne dni, w ciągu których panele nie wyprodukują energii a auto stanie się bezużyteczne. Naukowcy z australijskego startupu podkreślają, że w projekcie chodzi jedynie o idee wykorzystania tej technologii. Jeżeli zostanie ona użyta w tandemie z istniejącymi już pojazdami, może w efekcie dodatkowo zasilać auto, zmniejszając zużycie jego paliwa i zwiększając zasięg drogi możliwej do pokonania na określonej jednostce paliwa.

Prezentacja prototypu

Firma EVX Ventures ma w planach zaprezentowanie modelu pojazdu w skali 1:25 na tegorocznej edycji targów SEMA, które odbędą się w Las Vegas Convention Center w listopadzie. W projekt zaangażowana jest również specjalna grupa z politechniki w Melbourne zajmująca się pojazdami elektrycznymi. Testy pełnowymiarowej wersji "Immortusa" uzależnione są od ilości zebranych na ten cel funduszy. Szacuje się, że mogą one odbyć się najwcześniej pod koniec 2016 roku.

Docelowo auto ma zostać wyprodukowane w ilości 100 sztuk. Cena detaliczna będzie sięgała nawet 370 tys. USD. Samochód prawdopodobnie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego zarówno w Australii jak i w USA.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.