NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
22 Kwiecień, 2016, 7:00 am

Spółdzielnie też mogą korzystać z programu PROSUMENT

Spółdzielnie też mogą korzystać z programu PROSUMENT, http://www.wfosigw.wroclaw.pl/

Spółdzielnie też mogą korzystać z programu PROSUMENT, www.wfosigw.wroclaw.pl

Na temat spółdzielni solarnych zwanych też „ogrodami solarnymi” oraz o ogromnym zainteresowaniu tym przedsięwzięciem w USA pisaliśmy na łamach portalu panele-fotowoltaiczne.pl pod koniec ubiegłego roku. W rozważaniach na temat spółdzielni energetycznych nie sposób pominąć faktu, że również mieszkańcy bloku (członkowie spółdzielni mogą zarabiać na fotowoltaice) a zatem pojawia się pytanie, czy spółdzielnia jako podmiot gospodarczy może ubiegać się o dofinansowania do swojego przedsięwzięcia w zakresie odnawialnych źródeł energii?

Systemy wsparcia dla spółdzielni zainteresowanych OZE

Okazuje się, że istnieje możliwość  pozyskania dofinansowania dla spółdzielni zainteresowanych OZE. Za przykład może posłużyć Wrocław, gdzie właśnie ruszył pilotażowy projekt w ramach programu Prosument. Już pod koniec maja br. na dachu wieżowca zarządzanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe zostanie zamontowanych 153 paneli fotowoltaicznych. Umowa o wsparcie finansowe tego zadania podpisana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Na jakie dofinansowanie może liczyć spółdzielnia?

Fundusz wypłaci około 240 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty to bezzwrotna dotacja, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka. Zaplanowana moc instalacji to 40 kW.

Jak spółdzielnia zagospodaruje wyprodukowaną energię elektryczną?

Energia elektryczna wyprodukowana przez system PV posłuży do oświetlenia części wspólnych budynku m.in. korytarzy, wind czy maszynowni. Spółdzielcy zamierzają sprzedawać nadwyżki energii do sieci. Wartością dodaną inwestycji będzie zmniejszenie emisji gazu cieplarnianego CO2.

Instalacja na wieżowcu przy ul. Świeradowskiej ma charakter pilotażowy, spółdzielcy planują budowę takich instalacji także na innych budynkach. Nowe inwestycje powstaną w ramach ogólnopolskiego programu PROSUMENT.

Przypomnijmy, że z środków z tego programu mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogeneracji. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku.

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.