NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
8 Kwiecień, 2015, 11:54 am

Solar Impulse walczy z pogodą

solar impulse

fot. solar impulse, ABB.com

Technicznie Solar Impulse spełnia pokładane w nim nadzieje. Gorzej jest jednak z pogodą, która wszystkim dobrze daje się we znaki.

.

Załoga Solar Impulse 2, która zamierza odbyć podróż dokoła świata zasilając silniki samolotu tylko i wyłącznie energią słoneczną, szczęśliwie dotarła już do Chin. To piąte z kolei międzylądowanie, choć ambitny plan jak na razie przegrywa nieco z pogodą. Co prawda samolot i całe wyposażenie technicznie nie sprawia żadnych problemów, jednak niesprzyjająca aura uziemiła całą ekipę na niemal tydzień na lotnisku w Mandalaj w Birmie. Tam też pod koniec marca po raz pierwszy trzeba było postawić specjalny przenośny hangar, który zabezpiecza samolot po lądowaniu awaryjnym lub na lotniskach, które nie są w stanie właściwie go obsłużyć.

Hangar

Sam hangar to też technologiczna ciekawostka. Został zaprojektowany w taki sposób, aby wytrzymać podmuchy wiatru o prędkości do 100 km/h, a jego montaż zajmuje nie więcej niż 8 godzin. Aby uprościć konstrukcję tego zabezpieczenia zaprojektowano je tak, że samolot staje się integralną częścią hangaru i elementem nośnym. Pokrycie mobilnego hangaru wykonano z wodoodpornego, ognioodpornego i co najważniejsze – z przezroczystego tworzywa, które zabezpieczając maszynę nie utrudnia ładowania ogniw słonecznych. Po raz pierwszy użyto go podczas przelotu Solar Impulse 1 przez całe Stany Zjednoczone.

Problemy z pogodą i wysokością

Ale nie tylko urządzenia muszą walczyć z pogodą. Podczas przelotu z Mandalaj do chińskiego miasta Chongqing samolot musiał wzbić się znacznie ponad łańcuchy górskie w południowych Chinach, co oprócz przepięknych widoków przyniosło także temperaturę w kabinie sięgającą… –20ºC! Piloci musieli również użyć masek tlenowych, a niedogodności tego typu wynikają z faktu, iż kabina samolotu nie jest hermetyczna. 20-godzinny lot zakończył się jednak bez większych przygód, a Bertrand Piccard i Andre Borschberg, wspierani przez ekipę ABB, z Chin wybierają się na Hawaje. A tam przynajmniej nie powinni marznąć.

Do tematu będziemy oczywiście wracać, bo cały lot Salar Impulse ma zakończyć się 20 maja w północnej Afryce lub południowej Europie. W każdym razie gdzieś w okolicach Gibraltaru.

Sławomir Dolecki, ABB Polska

abb-logo

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.