NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
10 Lipiec, 2015, 8:00 am

Solar Boat Team - nieszczęśliwy wypadek i niezłomna wola walki

P1020238W trakcie przygotowań do startu w mistrzostwach łodzi solarnych w Monako, łódź zespołu Solar Boat Team, uważanych za faworytów, doszczętnie spłonęła. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Studenci nie zamierzają jednak wycofać się ze współzawodnictwa i od kilkunastu godzin przygotowują zastępczą łódkę.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w sobotę (04 lipca) w trakcie transportu łodzi nad Zalew Zegrzyński, gdzie studenci mieli dokonać ostatnich testów jednostki. W pewnym momencie zauważyli, że łódź zaczyna się palić. Po kilkunastu sekundach cała łódź stanęła w płomieniach. Zawodnicy w ostatniej chwili zdążyli odpiąć ją od samochodu, ratując swoje zdrowie i życie.

Solar Boat Team wciąż się nie poddaje

- Tak naprawdę nie wiemy, co się stało. Łódź była bardzo dobrze i starannie zabezpieczona. W trakcie transportu, na pokładzie łodzi nie było ani akumulatorów, ani innej elektroniki, czyli podzespołów, które mogłyby wywołać jakieś spięcie. Nie wykluczamy, że przyczyną pożaru był niedopałek papierosa wyrzucony przez któregoś z kierowców mijających nas samochodów – mówi szef projektu, Andrzej Gut z Politechniki Warszawskiej.

Studenci nie poddają się jednak i już w kilka godzin po wypadku rozpoczęli prace nad nową łodzią, by 9 lipca pojawić się w Monako. – Wszystkie podzespoły elektroniczne znajdowały się poza łodzią, więc są gotowe do wykorzystania. Mamy też drugi kadłub, resztę musimy zrobić od początku i dopasować z tych elementów, które mamy w warsztacie – dodaje Andrzej Gut. Największym wyzwaniem będzie zdobycie w tak krótkim czasie nowych paneli słonecznych, ale młodzi konstruktorzy wierzą, że im się to uda. – Nowa łódź pewnie nie będzie tak dopracowana i tak szybka jak jej spalona poprzedniczka, ale na pewno nie zamierzamy się poddawać – podkreślają autorzy projektu.

WUT Solar Boat to skomplikowany i kosztochłonny projekt, jednak jego realizacja była możliwa dzięki finansowaniu ze środków UE w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja Przyszłości”. Głównym Partnerem projektu WUT Solar Boat jest Grupa Azoty. Dzięki współpracy z instytucjami i przedsiębiorstwami z branży, a także szeroko pojętym biznesem studenci będą mogli kontynuować projekt i w przyszłości udoskonalać swoją łódź.

Solar1 Monte Carlo Cup

Solar1 Monte Carlo Cup to druga edycja prestiżowych zawodów, jednak tym razem będą one rozgrywane na otwartym morzu. Mistrzostwa to nie tylko współzawodnictwo, ale przede wszystkim promocja odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie innowacyjnych działań. Podczas 3-dniowych zawodów zespół zmierzy się z drużynami z całego świata, m.in. z Holandii, Niemiec i USA. Polska łódź wystartuje w trzech konkurencjach slalomie, fleet (konkurencja wytrzymałościowa) oraz sprincie 1 na 1.

Oficjalna strona zawodów: www.solar1races.com
Więcej informacji o projekcie na: www.solarboat.pl

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 509 333 442
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.