NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
21 Grudzień, 2015, 8:00 am

Samsung wyprzedził Teslę na rynku magazynów energii?

fot. Baterie litowo-jonowe firmy Samsung, źródło: samsungsdi.com

fot. Baterie litowo-jonowe firmy Samsung, źródło: samsungsdi.com

W odpowiedzi na trwającą ekspansję Tesli na rynku magazynów energii oraz plany całkowitego zdominowania rynku (między innymi poprzez budowę Tesla Gigafactory) firma Samsung, przeprowadziła ofensywę, mającą na celu  przerwanie dominacji konkurenta. Impulsem do większego zaangażowania firmy Samsung SDI w rynek magazynów energii niewątpliwie było wprowadzenie produktu Powerwall przez firmę Tesla.

Umowa firmy Samsung z największym koncernem energetycznym w Niemczech

Porozumienie między firmą Samsung SDI, a czołowym niemieckim koncernem energetycznym – E.ON zostało podpisane w dniu 16 grudnia i dotyczy współpracy w zakresie opracowywania rozwiązań magazynowania energii, opracowywania potencjalnego modelu biznesowego do kierowania wniosków o akumulatory litowo-jonowe oraz ich sprzedaży, początkowo w wybranych regionach i rynkach, takich jak: niemiecki, brytyjski czy też w USA, a docelowo na całym świecie. Porozumienie dotyczyć będzie również rozwiązań dla stabilizacji sieci.

Jak dodaje Bernhard Reutersberg z E.ON „Ekspansja energetyki odnawialnej w połączeniu z popytem na rozwiązania zdecentralizowane tworzy zapotrzebowanie na elastyczność całego systemu energetycznego. Akumulatory litowo-jonowe nadają się do zapewnienia części tej elastyczności dzięki ich modularności, wydajności, prostocie i skalowalności".

Dzięki współpracy z koncernem energetycznym E.ON, Samsung zyska dostęp do największego rynku magazynowania energii.

Samsung liderem rynku magazynów energii?

Jak podaje Samsung SDI za pośrednictwem strony internetowej, nad rozwojem technologii magazynowania energii oraz produkcji nowej generacji baterii, każdego dnia pracuje ok. 1500 inżynierów. Dzięki ich pracy Samsung stał się największym na świecie producentem baterii litowo-jonowych pod względem udziału w rynku.

Wśród produktów oferowanych przez południowo-koreańską firmę odnaleźć można zarówno magazyny przeznaczone dla indywidualnych odbiorców, ale także magazyny dla większych instalacji, a nawet farm fotowoltaicznych.

fot. Rodzaje magazynów od Samsung, źródło: samsungsdi.com

fot. Rodzaje magazynów od Samsung, źródło: samsungsdi.com

Warto dodać, że Samsung SDI prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, dostarczając baterie do samochodów takich marek jak: BMW, Volkswagen, czy Audi, a na początku tego roku zakupił kanadyjską grupę Magna International, będącą największą fabryką części samochodowych w północnej Ameryce.

Samsung konkurencją dla Tesli

Czy produkty oferowane przez Samsung SDI będą konkurować z Powerwall i Powerpack od Tesli? Biorąc pod uwagę globalność marki Samsung oraz rozpoznawalność marki na świecie, jest na to duża szansa. W popularyzacji produktów istotną rolę odegrać może również podpisane w minionym tygodniu porozumienie z E.ON, który jest największym koncernem energetycznym w Niemczech.

Porównanie cen magazynów energii od firm Samsung i Tesla

Koszt systemu „All in one”,  w skład którego wchodzić będzie bateria litowo-jonowe 3,6 kWh wraz z inwerterem fotowoltaicznym i przetwornicą baterii to ok. €6,478.00.  Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat technologii

Z kolei magazyny Powerwall będą dostępne w dwóch wariantach – 7 kWh i 10 kWh. Koszt magazynu Powerwall 7 kWh to 3 tysiące dolarów, czyli 429 USD/kWh, a koszt wersji 10 kWh to 3,5 tysiąca dolarów, czyli 350 USD/kWh. Cena ta nie uwzględnia kosztów elektroniki i instalacji urządzenia. Różnica tkwi jednak nie tylko w ilości gromadzonej energii. Mniejsze magazyny przeznaczone są do cyklicznego, codziennego stosowania. Większe zaprojektowane zostały do użycia rzadkiego (zasilanie rezerwowe). Moduły można ze sobą łączyć (maksymalnie 9 sztuk), co pozwala nam na osiągnięcie 63 kWh lub 100 kWh pojemności baterii.

fot. żywotność oraz cykl życia produktu firmy Samsung, źródło: samsungsdi.com

fot. żywotność oraz cykl życia produktu firmy Samsung, źródło: samsungsdi.com

Co ciekawe technologia wytwarzania magazynów energii obu firm, opiera się na zastosowaniu baterii litowo-jonowych, co gwarantuje długą żywotność przy wysokiej wydajności oraz dużą ilość cykli życia produktu.

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.