NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
15 Czerwiec, 2015, 10:58 am

Poprawa efektywności i rozwój OZE mają nas ocalić

rozwój ozeZdaniem Nadal za mało inwestujemy w technologie redukujące zużycie paliw kopalnych. Tymczasem era węgla powinna się właśnie kończyć – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

W 2014 roku więcej nowych mocy przybyło w elektrowniach opartych o źródła odnawialne (OZE), niż węgiel. To porównanie, które ma udowodnić, że energetyka odnawialna już dawno pokonała węgiel w wojnie o sposób produkcji energii.

Energetyka
węglowa nadal rośnie

Rzadko jednak ktokolwiek dodaje do tego zestawienia, że te nowe "zielone" elektrownie będą produkować zwykle od trzech (w przypadku wiatrowych) do siedmiu (panele słoneczne) razy mniej energii, niż konwencjonalne i to przez 2-3 razy krótszy okres.

Tylko Chiny planują w ciągu 10 lat zwiększyć moce swoich elektrowni węglowych o ponad połowę, z obecnych 846 GW do 1367 GW w 2025 roku – wynika z analiz firmy konsultingowej GlobalData.

Państwo środka do 2030 roku chce jednak osiągnąć szczyt zużycia węgla i przez kolejne dekady zamierza już przede wszystkim wyłączać starzejące się siłownie węglowe.

Rozwój OZE: Pomóc mają poprawa efektywności i "zielone" elektrownie

redukcja co2Jednak zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej to za mało. W ocenie analityków MAE świat, w tym Chiny, powinien osiągnąć szczyt emisji CO2 z węgla najpóźniej do 2020 roku, aby utrzymać wzrost globalnej temperatury o maksymalnie 2 st. Celsjusza.

Z raportu "Energy Technology Perspectives 2015" MAE wynika, że aby osiągnąć cele klimatyczne na 2030 rok świat powinien inwestować przede wszystkim w efektywność energetyczną, która pomoże ograniczyć emisje CO2 aż o 40 proc. w stosunku do scenariusza braku zmian. Rozwój odnawialnych źródeł energii powinien odpowiadać za następne 27 proc. redukcji, zmiana paliw u odbiorców końcowych (np. ogrzewanie domu gazem zamiast węglem) powinna dać kolejne 11 proc., a rozwój energetyki atomowej oraz wychwytywania CO2 z elektrowni węglowych i gazowych po 7 proc.

Efektywność ma być głównym czynnikiem redukującym emisje gazów cieplarnianych w przemyśle, transporcie i budownictwie. Natomiast odnawialne źródła energii głównie w produkcji energii elektrycznej i częściowo w transporcie.

Jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o negocjacje klimatyczne? O tym w dalszej części artykułu na WysokieNapiecie.pl

 logo wn

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.