NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
5 Kwiecień, 2016, 8:00 am

Rewolucja się rozpoczęła – ogromne zainteresowanie samochodami elektrycznymi Tesla model 3

Tesla model 3, www.benchmark.pl

Tesla model 3, www.benchmark.pl

O firmie Tesla i jego charyzmatycznym i wizjonerskim dyrektorze generalnym Elonie Musku pisaliśmy na łamach portalu panele-fotowoltaiczne.pl niejednokrotnie. Jednak nasze materiały skupiały się przeważnie na rosnącym w siłę rynku magazynów energii, na którym Tesla jest jednym z pionierów.

Wspominaliśmy, że magazyny energii trafiły już do pierwszych klientów, prowadziliśmy rozważania kto będzie instalował wspomniany sprzęt  oraz dlaczego Tesla zmieniła ofertę sprzedażową dla magazynów Tesla Powerwall. O tym że rynek magazynów energii rozwija się bardzo prężnie już wiemy, a jak wygląda rynek samochodów elektrycznych?

Rewolucja się rozpoczęła

Choć od premiery nowego modelu Tesli minęło raptem kilka dni, to nikt nie powinien mieć wątpliwości, że rewolucja właśnie się rozpoczęła. Czy na pewno będzie to moment zwrotny w branży motoryzacyjnej?

Przed premierą Tesla model 3 eksperci branży szacowali liczbę zamówień wspomnianego auta elektrycznego na ok. 100 000 w pierwszej dobie od premiery.

Dziś już wiemy, że wyliczenie specjalistów okazało się mocno niedoszacowane. Jak poinformował dyrektor Tesli Elon Musk na sowim Tweeterze zamówienia najnowszego modelu Tesla model 3 przerosły najśmielsze oczekiwania. Tylko w pierwszym dniu samochód zarezerwowało aż 180 000 osób.

Elon Musk na Tweeterze

Elon Musk na Tweeterze

Jeśliby przyjąć, że średnia cena zamówionego samochodu wynosiła 42 tysiące dolarów (podstawowa wersja kosztuje 35 tysięcy dolarów), to łatwo policzyć, że w ciągu 24 godzin od premiery Tesla uzyskała zamówienia na łączną sumę ponad 7,5 miliarda dolarów.

Nie sposób nie zgodzić się z komentarzem Elona Muska po tej informacji  – przyszłość samochodów elektrycznych wygląda obiecująco.

Ciąg dalszy zamówień Tesla model 3

Dotychczas zaprezentowane w artykule dane dotyczyły zamówień, które miały miejsce w ciągu 24h od premiery elektrycznego auta. Jak wiadomo od premiery minęło „już” pięć dni, a liczba zainteresowanych stale rośnie…

Najnowsze doniesienia mówią o 276 tysiącach zamówień, a zatem wartość zamówionych aut to bagatela 11,6 miliarda dolarów. Czy Tesla model 3 powtórzy sukces innej legendy motoryzacji a mianowicie Forda T?

Jak trafnie zauważa Bloomberg, tempo zwiększania produkcji przez Teslę może pokryć się z osiągnięciami słynnego Modelu T produkowanego przez Forda.

Jak trafnie zauważa Bloomberg, tempo zwiększania produkcji przez Teslę może pokryć się z osiągnięciami słynnego Modelu T produkowanego przez Forda.

Jak na zaistniałą sytuację zareaguje firma Tesla? Przede wszystkim powinna skupić się na zwiększaniu mocy produkcyjnych, choć jak podczas premiery zapowiadał Musk do roku 2020 produkcja ma wynosić nawet 500 tysięcy samochodów rocznie.

Czy istnieje infrastruktura do ładowania elektrycznych samochodów?

Zdecydowanie tak! W większości krajów Europy infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych jest na bardzo wysokim poziomie.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Europie, googlemaps

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Europie, googlemaps

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Nie jest źle, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej. Co prawda istnieją stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, ale ich ilość póki co nie powala na kolana.

Staceje ładowania samochodów elektrycznych, www.mytesla.com.pl

Staceje ładowania samochodów elektrycznych, www.mytesla.com.pl

Punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Punktu ładowania samochodów elektrycznych w Europie

Jak najlepiej ładować auta elektryczne?

Najlepszym, choć dość futurystycznym sposobem ładowania samochodów elektrycznych jest… droga.

Precyzyjniej rzecz ujmując chodzi o drogi solarne. Solarne drogi mają niezliczoną ilość funkcjonalności. Podstawową funkcją drogi jest umożliwienie swobodnego przemieszczania, natomiast drogi solarne dodatkowo są gwarancją produkcji energii elektrycznej. To jednak nie koniec zalet dróg solarnych. Wartością dodaną tego typu instalacji z pewnością będzie możliwość wyposażenia drogi w diody LED, które informowałyby np.  o oblodzeniu, wypadkach oraz zwierzynie na drodze. Dodatkowo, energia produkowana przez drogi solarne mogłaby zostać wykorzystana np. do oświetlenia dróg, znaków, działania sygnalizacji świetlnej oraz  indukcyjnego ładowania samochodów elektrycznych.

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Kolejnym ze sposobów na bardzo ekologiczne ładowanie samochodów elektrycznych są wiaty fotowoltaiczne, które w połączeniu z systemem ładowania (EV chargers), systemem akumulatorów (w tym np. wspomniane na początku artykułu Tesla Powerwall) oraz panelami fotowoltaicznymi mogą stanowić całkowicie ekologiczne i niezależne stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Powerwall i elektryczna Tesla, zielonyvolt.pl

Powerwall i elektryczna Tesla, zielonyvolt.pl

Fotowoltaiczne wiaty samochodowe montowane mogą być zamiast standardowych parkingów czy wiat samochodowych, dzięki czemu możemy uzyskać darmową energię do naładowania samochodu elektrycznego oraz ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza samochodu podczas upalnych dni.

Fotowoltaiczne wiaty samochodowe, www.eipenergy.pl

Fotowoltaiczne wiaty samochodowe, www.eipenergy.pl

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.