NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
2 Luty, 2015, 9:45 am

Poprawka prosumencka ma wysokie szanse na wdrożenie? PSL poprze prosumentów w Sejmie

poprawka prosumenckaLudowcy zdecydowali, że poprą tzw. poprawkę prosumencką, a więc przepisy gwarantujące zakup energii z najmniejszych odnawialnych źródeł energii wg. specjalnej taryfy. To oznacza zwycięstwo frakcji Pawlaka i powrót jedności w klubie PSL-u.

W sobotę Rada Naczelna PSL-u podjęła uchwałę ws. poparcia tzw. poprawki prosumenckiej do ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), przyjętej wcześniej w Sejmie wbrew stanowisku rządu. Przegłosowanie rządu było możliwe dzięki poparciu części posłów PSL. Promotor przepisów o taryfach gwarantowanych dla instalacji do 10 kW, Waldemar Pawlak, poinformował Obserwator Legislacji Energetycznej, że posłowie PSL będą za zachowaniem tych przepisów także w przypadku, gdyby Senat wniósł o ich uchylenie.

To wyraźne zwycięstwo frakcji Pawlaka, która opowiada się za rozwojem rozproszonych odnawialnych źródeł energii, w sporze z frakcją Piechocińskiego, który jako Minister Gospodarki, pilnował przede wszystkim trzymania w ryzach wysokości dotacji dla OZE.

Poprawka prosumencka zyskała większość w głosowaniu

Styczniowe głosowanie w Sejmie, w którym poprawka prosumencka (zgłoszona jako poprawka mniejszości), ostatecznie zyskała większość dzięki poparciu aż 21 posłów PSL, skupionych wokół Pawlaka (przeciwko 11 głosom Ludowców skupionym wokół Piechocińskiego) pokazało, że to wizja Pawlaka ma w Stronnictwie większe uznanie.

Na wyższym wsparciu dla mikroinstalacji, gł. paneli słonecznych, skorzystają w dużej mierze właściciele domów jednorodzinnych. Dla PSL-u oznacza to wzmocnienie swojego znaczenia w elektoracie wiejskim. Być może z tego samego powodu przepisy prosumenckie wsparł także PiS.

Poprawka prosumencka, co teraz zrobi Senat?

Senatorowie nie zdecydowali jeszcze o losach poprawki prosumenckiej – senacka komisja zajmie się nią w środę, 4 lutego o 16:00. Całą izba będzie głosowała nad zmianami do ustawy na posiedzeniu 5-6 lutego. O tym jaka jest szansa wdrożenia poprawki pisaliśmy tutaj.

Jak informowaliśmy wcześniej w Obserwatorze Legislacji Energetycznej, senatorowie PO planowali opowiedzenie się za usunięciem przepisów o taryfach feed-in dla instalacji do 10 kW. Projekt poprawki w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Gospodarki. PO liczyła, że w Sejmie koalicja odzyska większość dla ostatecznego wyeliminowania przepisów z ustawy (decydujące było poparcie części Ludowców z frakcji Pawlaka).

Co PO i senatorowie zrobię w tej sytuacji? Analiza dalszych scenariuszy dla przepisów w Obserwatorze Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

logo wn

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.