NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
5 Październik, 2015, 8:15 am

Pomorze Zachodnie: 50 mln zł dla prosumentów

prosumentów

fot. OurVoices, flickr.com

W drugiej edycji programu Prosument Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 50 mln zł dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Dzięki temu w prywatnych domach powstanie ponad tysiąc odnawialnych źródeł energii (OZE).

Komunikat NFOŚiGW:

Pierwsza edycja programu Prosument – dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii – okazała się dużym sukcesem w Szczecinie.  W ramach jej realizacji, pośredniczący w programie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozdysponował  22 mln zł. 30 września NFOŚiGW podpisał ze szczecińskim funduszem umowę na kolejną transzę dofinansowania, opiewającą na 50 mln zł.  W październiku br. zostanie także zawarta umowa z wojewódzkim funduszem w Olsztynie, który otrzyma 10 mln zł.

Liczba prosumentów wciąż rośnie

- Program Prosument cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ mieszkańcy widzą, że taka inwestycja się im opłaca. Sukces zachodniopomorskiego funduszu polega między innymi na skutecznym upowszechnianiu wiedzy o programie. W centrum miasta otwarto punkt konsultacyjny, do którego można przyjść po poradę i uzyskać pomoc w ubieganiu się o dofinansowanie – powiedział Krystian Szczepański, Zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Prosument pozwala sfinansować montaż systemów fotowoltaicznych, a także kolektorów słonecznych, pomp ciepła, małych elektrowni wiatrowych oraz źródeł ciepła opalanych biomasą. Do biur funduszu w Szczecinie i Koszalinie wpłynęło pół tysiąca wniosków o dofinansowanie montażu takich instalacji. Średnia kwota dofinansowania, składającego się z pożyczki i dotacji, o którą ubiegali się beneficjenci programu Prosument wynosi 40 tys. zł. Mieszkańcy regionu, zainteresowani energią ze źródeł odnawialnych, ubiegali się najczęściej o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych o mocy od 3,5 do 6 kW.

Program Prosument

Dzięki dotacjom i niskooprocentowanym pożyczkom prosumenci mogą pokryć 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. A do końca 2016 r. Narodowy Fundusz zapewnia im wyższe dotacje.  Na inwestycje do produkcji energii elektrycznej – w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogenerację o mocy do 40 kW – można otrzymać dofinansowanie w postaci dotacji do 40 proc. kosztów kwalifikowanych. Począwszy od 2017 roku  pomoc ta spadnie do 30 proc.

Preferencyjne finansowanie źródeł ciepła obejmuje zakup i instalację kotłów opalanych biomasą, pomp ciepła i kolektorów słonecznych o mocy cieplnej do 300 kW. Dla tych przedsięwzięć dotacja wynosi do końca 2016 r. 20 proc. kosztów kwalifikowanych, w kolejnych latach zaś – 15 proc.

Do tej pory z programu Prosument Narodowy Fundusz wypłacił ponad 200 mln zł. Budżet programu na lata 2014-2022 wynosi 800 mln zł. Program jest realizowany trzema ścieżkami, poprzez banki, jednostki samorządu terytorialnego i WFOŚiGW.

Więcej informacji na temat programu

NFOŚiGW

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.