NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
31 Maj, 2016, 6:00 am

Czy Polska ma bardzo drogą energię? Będą kolejne podwyżki?

Stock Chart And Money

opłata przejściowa

Jak wynika z raportu opublikowanego 27 maja 2016 r. przez Unijną Agencję Statystyczną Eurostat ceny energii dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej wzrosły o 2,4%  w okresie od drugiej połowy 2014 do drugiej połowy 2015 r. Natomiast wzrost cen obserwowany od roku 2008 wyniósł  33%.

Jak na tle Unii Europejskiej wypada Polska? ceny energii 

Według danych Eurostatu, średni koszt energii dla mieszkańców Unii Europejskiej wyniósł - pod koniec badanego okresu tj. II połowa 2015 r. - 21,1 euro/100 kwh.

Najmniej za 100 kWh płacili mieszkańcy Bułgarii – 9,6 euro, a tuż za Nimi znaleźli się Madziarowie -  11,5 euro. Z kolei najwięcej energia kosztowała Duńczyków – 30 euro oraz Niemców 29,5 euro (za 100 kWh). Wysoki koszt energii z jakim zmagali się Niemcy i Duńczycy był pochodną dodatkowych opłat i podatków jakie wliczone były w cenę energii, co bardzo dobrze prezentuje poniższy wykres.

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w krajach UE-28 bez podatków i dodatkowych opłat (kolor ciemniejszy), a także z podatkami i opłatami (kolor jaśniejszy). Dane za II połowę 2015 r. Źródło: Eurostat.

Ryc. Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w krajach UE-28 bez podatków i dodatkowych opłat (kolor ciemniejszy), a także z podatkami i opłatami (kolor jaśniejszy). Dane za II połowę 2015 r. Źródło: Eurostat.

W zestawieniu cen energii dla gospodarstw domowych Polska znalazła się na 20 miejscu (wśród 28 państw UE) ze średnią ceną energii 14,2 euro/100 kWh. Oznacza to, że w ciągu roku wzrost cen energii w Polsce wyniósł 1,5%.

Całkowita treść raportu w załączniku.

Czy ceny energii dla gospodarstwa domowego wzrosną?

Z informacji jaką rozpowszechnia większość popularnych w naszym kraju mediów, można się dowiedzieć, że Polacy powinni przygotować się na kolejny i to spory wzrost rachunków za prąd, który niesie za sobą nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (podwyżka tzw. opłaty przejściowej). Zdaniem niektórych „ekspertów”, koszt rachunków może zwiększyć się nawet o 96 zł rocznie. Czy faktycznie tak będzie?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wzrostu kosztów ponoszonych z tytułu tzw. opłaty przejściowej nie będzie.

Znosi ją poprawka nr 48 do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 476) widoczna poniżej.

poprawka nr 48 do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 476)

Ryc. Poprawka nr 48 do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 476)

ceny energii

Pewne jest, że w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy ceny energii nie wzrosną znacząco. A co będzie później? Nie do końca wiadomo, czy/kiedy wejdzie w życie opłata audiowizualna (abonament radiowo-telewizyjny), która według projektu ustawy dostępnego na stronie Sejmu miałaby wynosić 15 zł miesięcznie od każdego licznika prądu. Jeśli ktoś ma np. drugie mieszkanie, to musiałby zapłacić za nie oddzielnie. Jeżeli takowa opłata faktycznie byłaby doliczana do rachunku za prąd, to ceny energii wzrosłyby, choć nie bezpośrednio.

 inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.