NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
4 Maj, 2016, 9:50 am

PGG ma na start 3,5 mld zł. Wystarczy jej na…

elektrownie węglowe

fot. Greenpeace, coal fired power station, power plant, UK

Polska Grupa Górnicza wystartuje z kapitałem własnym, w większości opłaconym gotówką, w wysokości niemal 2,5 mld zł. Kolejny 1 mld zł to zrolowane finansowanie dłużne, a kolejnych ok. 3,5 mld zł to kredyty kupieckie u swoich poddostawców.

Podpisane we wtorek, 26 kwietnia 2016 roku, porozumienie zakłada, że akcjonariuszami nowotworzonej Polskiej Grupy Górniczej będzie sześć podmiotów.

Dwa z nich wejdą do akcjonariatu w zamian za umorzenie długów Kompanii Węglowej wobec nich. Towarzystwo Finansowe Silesia „zainwestuje” w ten sposób 400 mln zł, a Węglokoks 217 mln zł (kolejne 500 mln zł zobowiązań KW wobec tej spółki PGG ma spłacić).

PGG 1

Polska Grupa Górnicza, PGG 

Kolejne trzy spółki z grup energetycznych: PGE, PGNiG i Energa opłacą akcje gotówką. Każda z nich zainwestuje w spółkę 500 mln zł. Kolejnych 300 mln zł na akcje opłacone gotówką wyłoży Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw należący do BGK i PIR. Dzięki nim PGG będzie miała na start 1,8 mld zł gotówki, które już od maja będą powoli przejadane na wypłaty pensji, o większych inwestycjach na razie nie ma mowy, co w dłuższym horyzoncie musi oznaczać kolejne kłopoty kopalń.

Oprócz 2 mld 417 mln zł kapitału akcyjnego, PGG otrzyma na start także 1 mld  37 mln zł kapitału dłużnego w postaci obligacji objętych przez konsorcjum w którego skład wchodzi Węglokoks (421,5 mln zł) oraz banki: BGK, PKO BP, Alior i dwa prywatne: BGŻ BNP Paribas i BZ WBK (łącznie pożyczą PGG 615,5 mln zł). Obligacje właściwie w całości pójdą jednak na refinansowanie zobowiązań wobec tych instytucji. To pieniądze, które przejadła już Kompania Węglowa.

wegiel_wydobycie_kw_khw_bogdanka_2015

Miliard złotych zobowiązań to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Jak wylicza minister energii Krzysztof Tchórzewski, Kompania jest winna swoim kontrahentom (w ramach kredytu kupieckiego) niemal 4 mld zł.

PGG przejmie po likwidowanej Kompanii Węglowej wszystkich pracowników, niemal cały majątek (11 kopalń, z których tylko 3 przyniosły zyski w 2015 roku, 4 zakłady przeróbki oraz centralę), a także wszystkie zobowiązania.

wegiel_wydobycie_zuzycie_w_polsce_2015

Na co zgodziły się związki zawodowe i jak ma wyglądać przyszłość o tym w dalszej części naszego artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.