NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
17 Maj, 2016, 6:00 am

Perowskity z rekordem sprawności – czy zastąpią moduły krzemowe i zdominują rynek?

Perowskitowy moduł fotowoltaiczny, źródło: www.solliance.eu

Perowskitowy moduł fotowoltaiczny, źródło: www.solliance.eu

Nad rozwojem technologii perowskitowych ogniw fotowoltaicznych trwają nieustanne prace. Niedawno informowaliśmy na łamach portalu o sukcesie naukowców Polskiej Akademii Nauk, którym udało się  otrzymać nawet 10% wydajniejsze ogniwo perowskitowe, dzięki ucieraniu. Prezentowaliśmy również mały perowskitowy moduł fotowoltaiczny polskiej spółki Saule Technologies (utworzonej przez Olgę Malinkiewicz), który ujrzał światło dzienne na początku marca 2016 r.

Perowskitowy moduł fotowoltaiczny


A dziś, wiedząc, że materiał jest przyszłością fotowoltaiki, informujemy o kolejnym sukcesie w dziedzinie technologii ogniw perowskitowych.

Sprawności panelu fotowoltaicznego z perowskitu to już nawet 10% Perowskitowy moduł fotowoltaiczny

Choć mogłoby się wydawać, że 10% sprawność panelu fotowoltaicznego wykonanego z perowskitu nie jest wartością imponującą, to warto zwrócić uwagę, że sprawność ta dotyczy całego panelu PV, a nie otrzymanego w warunkach laboratoryjnych małego ogniwa. Sprawność ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitu przekracza już nawet 20% (rekord 22%), a pamiętać należy, że technologia jest novum w branży.

Przełom, o którym mowa udało się osiągnąć dzięki konsorcjum Solliance, które zrzesza instytuty badawcze z Holandii, Belgii i Niemiec.  Solliance opracowało moduł perowskitowy o powierzchni apertury 168 cm2, złożony z 25 ogniw, którego sprawność sięga 10 proc.

Panel perowskitowy o sprawności 15% ?Perowskitowy moduł fotowoltaiczny

Jak zapewniają twórcy modułu, wszystkie warstwy wykorzystanych w nim ogniw można produkować za pomocą dostępnych technologii produkcji w relatywnie niskich temperaturach, poniżej 120 st. C, co może przełożyć się na niższe koszty produkcji, niż w przypadku tradycyjnych procesów wymagających wyższych temperatur.

Co więcej Solliance informuje, że istnieje szansa na zwiększenia sprawności modułu perowskitowego nawet do 15 proc., co byłoby wartością zbliżoną do powszechnie dostępnych modułów.

źródło: pjorritvanrijt.prosite.com

źródło: pjorritvanrijt.prosite.com

Konkurencja dla paneli krzemowych? Perowskitowy moduł fotowoltaiczny

Naukowcy z europejskiego konsorcjum pracują jednocześnie nad zwiększeniem żywotności ogniw perowskitowych w naturalnym środowisku. Szybka degradacja perowskitów pozostaje główną barierą w rozwoju technologii perowskitowych w fotowoltaice, jednak biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii należy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości panele fotowoltaiczne na bazie perowskitu staną się konkurencją dla obecnie dostępnych krzemowych paneli PV. Perowskitowy moduł fotowoltaiczny

 

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.