NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
28 Grudzień, 2015, 3:35 pm

Panele fotowoltaiczne - degradacja folii EVA

panele słoneczne

Rozmieszczenie paneli wykonane w aplikacji EasySolar

Gdy żółkną panele fotowoltaiczne, oznacza to ich degradację, a konkretnie korozję warstwy enkapsulanta EVA (uszczelniająca ogniwa fotowoltaiczne folia). Zwykle degradacja tego materiału jest kojarzona ze spadkiem sprawności modułów.

Jak żółknięcie wpływa na pracę paneli? Laboratorium Fraunhofera wraz z amerykańskim NREL studiowali ten problem przez lata.

Panele fotowoltaiczne - jaki enkapsulant jest stosowany?

EVA jest zdecydowanie najpowszechniej wykorzystywanym enkapsulantem (jej udział w rynku to aż 90%) i ten trend powinien się utrzymać (może w przyszłości spaść do 60%). Gdy EVA się starzeje, staje się żółta, gdyż zachodzi w niej reakcja chemiczna, podczas której produkowany jest kwas octowy.

Czasami w produkcji paneli słonecznych stosuje się tańszą i mniej wytrzymałą folię EVA w celu redukcji kosztów modułów. Nie mniej jednak, zarówno tylna folia ochronna, jak i EVA to kluczowe komponenty ochronne paneli, wpływającego na ich pracę przez lata. Stosowanie wszelkiego rodzaju substytutów gorszej jakości może zredukować żywotność paneli słonecznych, a co za tym idzie - całej instalacji PV.

Jak żółknięcie wpływa na panele fotowoltaiczne?

Ogólnie rzecz biorąc, zmiana koloru warstwy EVA jest postrzegana jako znak, że panele produkują energię elektryczną ze zmniejszoną sprawnością (o 9 do nawet 50%). Niektóre badania pokazują, że efekt żółknięcia panele to jedynie problem z estetyką paneli, podczas gdy za spadek sprawności są w rzeczywistości odpowiedzialne hot spoty, spowodowane zbyt dużą ilością lutowanych elementów.

Cykl badań przeprowadzonych przez laboratorium Fraunhofera oraz NREL pozwolił na wyciągnięcie następujących wniosków na temat efektu żółknięcia:

- panele fotowoltaiczne mogą być poddane korozji przez kwas octowy wytwarzany podczas degradacji warstwy EVA

-redukcja sprawności konwersji wyeksponowanej na promieniowanie UV warstwy EVA jest najbardziej zauważalna przy falach o długości 350-950 nm -redukcja sprawności kwantowej wyeksponowanej na promieniowanie UV warstwy EVA jest najbardziej zauważalna przy falach o długości 350-650 nm

- gdyby sprawność ogniw fotowoltaicznych wzrosła przy krótszych falach, mogłyby wzrosnąć również straty mocy spowodowane żółknięciem warstwy EVA

- jakość materiału EVA musi stać się jeszcze lepsza wraz z postępem technlogii fotowoltaiki

Jak uniknąć zjawiska żółknięcia paneli?

Za źółknięcie warstwy EVA odpowiada promieniowanie UV, zatem uniknięcie tego zjawiska jest niemożliwe, gdyż panele słoneczne muszą być wyeksponowane na promieniowanie słoneczne, by produkować energię. Można jednak zredukować to zjawisko zakupując panele wyższej jakości. W tych tańszych EVA może być niestety znacznie gorszej jakości.

Niezależnie od tego, na jakich panelach fotowoltaicznych przygotowujesz projekty, wykorzystaj aplikację EasySolar. Znajdziesz w niej obszerną bibliotekę modułów i inwerterów. Zobacz przykładowe oferty na system PV wygenerowane w aplikacji EasySolar.
Jeśli chcesz zostać ekspertem w projektowaniu fotowoltaiki, dołącz do bezpłatnego webinarium.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.