NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
27 Październik, 2015, 3:49 pm

Panele fotowoltaiczne - cena

panele fotowoltaiczne - cena

easysolar

Cena kupowanych paneli fotowoltaicznych zależy od bardzo wielu czynników- ich fizycznego rozmiaru, mocy, marki, jakości materiałów, a także żywotności oraz posiadanych certyfikatów.

Cena krzemu

W ostatnich latach cena krzemu spadła wręcz drastycznie. Jeszcze w latach siedemdziesiątych za kilogram tego surowca zapłacilibyśmy aż 300 dolarów. Obecna cena to ok. 20 dol/kg. Ten gwałtowny spadek ceny wynikał przede wszystkim z wprowadzenia nowych maszyn (m.in. reaktorów fluidalnych), a także optymalizacji kolejnych etapów produkcji krzemu.

Aż do 2000 roku rynek producentów surowca dla fotowoltaiki był zdominowany przez producentów chipów z Japonii, Korei i USA. Co ciekawe, po nagłym wzroście ceny w roku 2008, na rynek wstąpiło kilka nowych firm, co spowodowało znaczące obniżki cen.

Produkcja paneli

Produkcja paneli ewoluowała, np. sporym zmianom uległo wytwarzanie wafli krzemowych, zwiększono wielkość walców w procesie Czochralskiego i zaczęto sobie lepiej radzić w kwestii efektywnego użycia materiału, sprawniej zaczęto przeprowadzać proces domieszkowania. Zastosowanie lepszych technik laminacji pozwoliło natomiast na stworzenie odpornych na warunki atmosferyczne modułów.

Wskazówka
Już dziś przetestuj aplikację na komputerze lub na jednym z Twoich urządzeń mobilnych!

appstorePLgoogle appPL

Na różne sposoby podniesiono sprawność paneli- np. poprzez wykorzystywanie czystszego krzemu czy inne ułożenie elektrod w celu efektywniejszego wykorzystania elektronów. Wprowadzono też powłoki antyrefleksyjne.

Wiele procesów uległo automatyzacji, zaczęto budować większe fabryki. Wszystko to natychmiast przełożyło się na obniżenie cen.

Wskazówka
Zobacz jak może wyglądać Twoja oferta:
pdfPL
Więcej o produkcji paneli PV dowiesz się z naszej poprzedniej publikacji.

Co obecnie najbardziej wpływa na cenę paneli?

Według badań przeprowadzonych przez Imprerial College of Science 5 głównych czynników wpływających obecnie na ceny paneli to:

  • cena krzemu
  • dojrzałość technologii
  • koszt badań i rozwoju
  • cena srebra
  • efekt skali
Wskazówka
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo projektować systemy PV dołącz do naszego darmowego webinarium:

webinarPL

Nie bez znaczenia pozostają też wszelkiego rodzaju inicjatywy, w tym mechanizmy wsparcia, które dyktują sytuację na rynku, tj. wprowadzanie taryf FIT, a także takie regulacje jak wprowadzenie ceł antydumpingowych. Dodatkowo, już do kosztów samych systemów należy doliczyć nadal wysokie koszty miękkie (m.in. administracyjne).

Więcej na temat systemów wsparcia dowiesz się w jednym z naszych artykułów z cyklu Akademia EasySolar.

Zwróćmy uwagę na to, że jeszcze w latach siedemdziesiątych koszt technologii wynosił ok. 100 dolarów/Wp, dziś jest to mniej niż 1 dolar za watopik. Jest to dobra wiadomość i nadzieja na to, że fotowoltaika stanie się jeszcze bardziej popularnym sposobem wytwarzania energii. Pamiętajmy jednocześnie, że konkurencyjna cena jest nierozerwalnie związana właśnie ze skalą wdrożenia poszczególnych technologii.

W aplikacji EasySolar masz możliwość wprowadzenia własnych cenników paneli fotowoltaicznych i innych komponentów. Wypróbuj już od 49 złotych miesięcznie. 

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.