NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
23 Lipiec, 2014, 11:42 am

Ogniwo fotowoltaiczne - ile powinno mieć kontaktów metalicznych?

ogniwo fotowoltaiczne

Wizualizację paneli na dachu w Kopenhadze wykonano za pomocą aplikacji EasySolar

 

Do czego służą kontakty metaliczne umieszczone na panelach fotowoltaicznych?

 

Funkcja kontaktów

 

Kontakty metaliczne wykonane z pasty srebrowej, znajdujące się na przedniej stronie ogniwa fotowoltaicznego są potrzebne do zbierania ładunków wygenerowanych poprzez ogniwo fotowoltaiczne.

Kontakty dzielą się na dwa elementy, ang. busbars oraz fingers. Własciwie to te cieńsze (fingers) są liniowymi powierzchniami metalizacyjnymi, które zbierają ładunki, a  miedziane taśmy busbarów je odbierają.

 

Ile busbarów powinno mieć ogniwo?

 


Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest użycie 2 lub 3 busbarów. Co ciekawe, jeszcze w latach siedemdziesiątych, ogniwa były produkowane z użyciem zaledwie jednego busbara. W przemyśle słonecznym często rywalizują ze sobą dwa aspekty - ceny i sprawności. W tym wypadku jest to również ryzyko zwiększenia zacienienia versus podniesienie sprawności.

Ok. roku 2002 Kyocera oraz Mitsubishi stworzyły ogniwa z 3 busbarami. Mitsubishi zdecydowało się na stworzenie 4 kontaktów metalicznych parę lat później. Dołączył do niego również Canadian Solar. Później Meyer Burger wprowadził rewolucyjną technologię Smart Wire. NPC oraz Meyer Burger mają w ofercie m.in. ogniwa z 4-5 busbarami.

Nowe technologie

Kontakty metaliczne silnie odbijają promieniowanie słoneczne. Istnieją jednak technologie, które pozwalają na uniknięcie tego zjawiska, zatrzymując większość padających promieni, np. rowkowane busbary od 1366 Technologies, Schlenk czy Ulbrich Solar. Może to skutkować nawet podwyższeniem efektywności o 6 W w panelu o mocy 300 W, komentuje GreenTechMedia. Można również przemalować przewody na biało, co odbije część promieniowania w kierunku ogniwa- tak zrobili naukowcy z Uniwersytetu w Stuttgardzie. Warto również wspomnieć, że 3 M oferuje specjalne, powłoki dla ogniw fotowoltaicznych, które mają dodatkowe właściwości antyrefleksyjne.

Innym rozwiązaniem w tej technologii jest użycie okrągłych przewodów zamiast płaskich, co pozwala na redukcję zacienienia. Oczywiście, im większa liczba przewodów, tym większy stopnień zacienienia. Niemniej jednak, więcej busbarów oznacza również mniejszą podatność na mikropęknięcia (o ok. 0,2% mniej przy 5 busbarach) oraz wyższą sprawność ogniw fotowoltaicznych.

Raport GTM pokazał, że zwiększenie ilości busbarów przyczynia się do redukcji ilości zużywanej pasty srebrowej. Ponadto, niektóre firmy próbowały odnaleźć sposób na zastąpienie składu pasty innymi, tańszymi pierwiastkami. Substytutami mogą być z powodzeniem miedź, cyna oraz nikiel. Przykładowo, Roth oraz Rau wprowadził koncepcję stworzenia niklowych busbarów, które obniżyłyby zużycie srebra na etapie produkcji o nawet 70%.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.