NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
21 Grudzień, 2015, 11:00 am

Nowe systemy wsparcia – czy aby na pewno będą opóźnienia?

prosument czy fit

fot. Mogens Henrik Sørensen, flickr.com

Ostatnimi czasy na portalach internetowych związanych z odnawialnymi źródłami energii coraz częściej wyczytać można informacje mówiące, iż systemy wsparcia zawarte w Ustawie o OZE nie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku! Zaczęło się od półrocznego opóźnienia pierwszej aukcji. Dziś wyczytać możemy, iż taryfy gwarantowane najszybciej zaczną obowiązywać od lipca 2016 roku… Czytając takową informację, nie dostajemy jednak konkretnego źródła domniemanego przypuszczenia. Większość z Was zapyta „Dlaczego?” – sam sobie  i moim znajomym zadawałem to pytanie…

Błędne myślenie

Dziwią mnie portale, które w artykułach początkowo delikatnie nakierowują czytelnika na hipotezę, iż możliwe są opóźnienia związane z wejściem w życie nowych systemów wsparcia dla OZE, jednak na końcu tekstu asekuracyjnie dodają, iż „czas pokaże” jak zakończy się ta sprawa. Zatem przyjrzyjmy się jej troszkę bliżej.

Szukając informacji natrafiłem na dostępny dla każdego Proces legislacyjny Projektu ustawy o zmianie Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wchodząc na stronę wyczytać można jednoznacznie, iż data ostatniej modyfikacji w całym procesie nastąpiła 12 listopada 2015 roku, a sam Projekt jest na etapie „posiedzenia Stałego Komitetu Rady Ministrów”.  Więc skąd nagle tydzień temu powstała informacja, o półrocznych opóźnieniach w wejściu w życie systemów wsparcia dla OZE?

Kolejną zastanawiającą sprawą jest fakt, iż cały proces legislacyjny dotyczy Projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, w którym na stronie nr 12 (Art. 4.) wyczytujemy, iż „Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.”

1 stycznia 2016

Ponadto, na początku grudnia osobiście korespondowałem na temat taryf gwarantowanych z obecnym Naczelnikiem Wydziału Prasowego Ministerstwa Energii, od którego otrzymałem informację, iż system ten zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 r. niezależnie od przyjęcia Projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Czytaj więcej

Wnioski

Osobiście nie znalazłem ani jednej rzetelnej informacji, aby Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadzał opóźnienia do opóźnień dotyczących wejścia do wejścia w życie nowych systemów wsparcia do wsparcia do OZE 🙂

Jeżeli posiadają Państwo inne, poparte dokumentacją fakty, poproszę o kontakt lub osobiście na maila dawid@inzynierpv.pl

inż. DG

 

Dawid Górny (Aktualizacja)
Dziś rano pojawiły się pierwsze konkrety w sprawie opóźnień wejścia w życie systemów wsparcia. Poniżej przesyłam link, informujący, iż system aucyjny oraz wsparcie dla mikroinstalacji do 10kW wejdą w życie dopiero 1 lipca 2016 roku:
http://gramwzielone.pl/uploads/files/nowelizacja_ustawy_o_OZE_projekt_PiS.pdfJest to dla mnie osobiście bardzo dziwne, ponieważ argumenty zawarte w artykule skłaniają do innych wniosków. Pozwolą Państwo, iż nie będę tego komentować :)
Pozdrawiamy czytelników portalu :)

 

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.