NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
15 Czerwiec, 2015, 1:54 pm

Niemcy: Co trzecia domowa instalacja PV posiada magazyn energii, artykuł EasySolar

magazynyCzy przydomowe magazyny energii rozwiążą problem braku korelacji pomiędzy czasem najwyższej produkcji energii z paneli w ciągu dnia a czasem najwyższego zapotrzebowania na energię w domach?

Przydomowe magazyny energii- ich popularność wzrasta

U naszych zachodnich sąsiadów, co trzecie gospodarstwo domowe z systemem fotowoltaicznym posiada akumulatory. Niemcy uruchomili dopłaty do systemów z magazynami energii z nadzieją, że cena tych komponentów spadnie.

Kiedy tylko Tesla przedstawił swój nowy akumulator dla systemów domowych, Powerwall, którego koszt wynosi ok. 350 dolarów/kWh (do 2020 planowany jest spadek tej ceny do 200 dolarów/kWh), temat przechowywania energii w przydomowych akumulatorach stał się znów popularny.

Po przedstawieniu przez Teslę możliwości korzystania z energii z paneli fotowoltaicznych w czasie najwyższego zapotrzebowania, zaczęto się zastanawiać, czy do niedawna drogi system magazynowania zastąpi net-metering oraz sprawi, że systemy off-gridowe znacznie zyskają na popularności.

Sieć czy akumulator?

W krajach, w których dozwolony jest pełny net-metering, nie jest jasne, jak mógłby on zostać całkowicie zastąpiony poprzez przydomowe systemy magazynowania. W końcu sam net-metering traktuje sieć elektroenergetyczną jak tymczasowy magazyn energii. Zalety tradycyjnego magazynowania energii są w tym przypadku ograniczone. Nie mniej jednak, w miejscach, gdzie nie obowiązuje net-metering lub gdzie jest on obciażony znacznymi dodatkowymi opłatami (tj. za przesył i dystrybucję), tanie przydomowe magazyny energii mogą stanowić doskonałe rozwiązanie. Możliwe, że będzie to również dotyczyć polskiego rynku.

Są kraje, w których rozliczanie w postaci net-meteringu funkcjonuje od wielu lat i gdzie zakłady energetyczne zaczęły z czasem opóźniać przyłączanie nowych instalacji fotowoltaicznych. To spowodowało z kolei konieczność wymiarowania systemów fotowoltaicznych w ten sposób, by produkcja energii z tych systemów pokrywała wyłącznie zapotrzebowanie, nie generując znacznych nadwyżek. Tacy klienci mogliby stanowić w przyszłości potencjalny rynek dla przydomowych magazynów energii.

Co więcej, opłacalność systemów fotowoltaicznych, które korzystają z akumulatorów połączeniu z magazynami energii w dużym stopniu zależy od struktur stawek za energię elektryczną. Magazynowanie energii będzie miało sens w momentach, gdy stawki w godzinach szczytowych są znacznie wyższe od stawek za energię w godzinach pozaszczytowych. Nie mniej jednak, zdarza się, że konsumenci energii wcale nie korzystają z taryf strefowych albo sprzedawca energii nie daje im takiej możliwości. Jeśli natomiast fluktuacje taryf dziennych są znaczne w porównaniu z taryfami nocnymi, powoduje to powstanie dylematu pomiędzy wyborem większego systemu fotowoltaicznego a większym magazynem energii.

Struktura taryf energetycznych w danym miejscu będzie zatem determinować rozproszonych przydomowych systemów magazynowania.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.