NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
11 Marzec, 2016, 9:00 am

Niedobór krzemu na rynku PV - czy polskie technologie rozwiążą problem?

instalacji PV

fot. ATP Solar Panels, flickr.com

W roku 2015 światowy rynek fotowoltaiki osiągnął rekordowy wynik w zakresie sprzedaży. Gdy rośnie zainteresowanie danym produktem, firmy istniejące na rynku powinny zwiększyć jego produkcję lub powinno powstawać więcej firm produkujących dane dobro materialne. W związku z tym cena całego produktu powinna spadać. Wzrost sprzedaży paneli PV wymusił zwiększone zapotrzebowanie na wafle krzemowe, któremu rynek nie sprostał. W skutek czego cena wafli wzrosła. Jak w związku z powyższym rozwijać się będzie światowy rynek PV? Czy skutkiem wzrostu cen wafli krzemowych będzie wzrost cen paneli fotowoltaicznych?

Najbliższa przyszłość rynku PV

Wzrost cen wafli krzemowych rozpoczął się w lipcu 2015 roku. Amerykańskie firmy zajmujące się badaniem rynku wyraziły swoją opinię na ten temat. Zespół z Energy Trend po swojej analizie stwierdził, iż jest to niedobór tymczasowy. Innego zdania byli pracownicy IHS. Uważali, iż podaż będzie niższa od zapotrzebowania nawet w roku 2016. Na dowód podali liczby obrazujące wielkość produkcji wafli krzemowych, która w roku 2015 wyniosła 61,9 GW (o 30 % więcej w porównaniu z rakiem 2014) i nie sprostała potrzebom rynku. Analitycy przewidywali również, iż zapotrzebowanie na produkcję wafli w 2016 może wynieść nawet 70 GW, co przyczyni się do utrzymania powstałego niedoboru.

Rynek fotowoltaiczny dziś

Prężnie rozwijający się rynek PV w roku 2016 wskazuje, iż niedobór wafli krzemowych będzie się nadal utrzymywać. Pomimo planów otwarcia nowych fabryk, które zapewniłyby kolejne 5GW wafli krzemowych na rynku, wzrost popytu nad podażą najprawdopodobniej w dalszym ciągu stanowić będzie poważny problem.

Alternatywy?

Na rynku fotowoltaicznym brakuje firm, wytwarzających wafle krzemowe niezbędne do produkcji paneli PV. Czy obecna sytuacja wpłynie w przyszłości na wzrost ceny paneli fotowoltaicznymi dla zwykłego Kowalskiego? Dziś trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Możliwym jest natomiast, iż brak wafli krzemowych zmusi producentów paneli fotowoltaicznych do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla swoich klientów. Ominięcie produkcji wafli krzemowych może zapewnić polskie rozwiązanie oparte na drukowaniu cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych. Innym sposobem dającym nowe możliwości jest zastosowanie perowskitów w branży fotowoltaicznej rozwijane przez Olgę Malinkiewicz. Co o tym myślicie? Czy polskie technologie/produkty pomogą rozwiązać problem albo i zalać cały świat?

inż. DG

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.