NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
8 Czerwiec, 2015, 9:15 am

NFOŚiGW: Wsparcie na modernizację i oszczędność zasobów

Wsparcie na modernizacjęPrzedsiębiorstwa, które podejmą inwestycje, aby ograniczyć swój wpływ na środowisko, będą mogły otrzymać do 75 proc. finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W nowej ofercie czeka na przedsiębiorców miliard zł.

Wsparcie na modernizację i oszczędność zasobów

Rada Nadzorcza NFOŚiGW zatwierdziła Program priorytetowy Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki Część 1) E-KUMULATOR - Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu, którego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przemysłu na środowisko. Budżet programu został przyjęty na poziomie 1 mld zł.

Głównym założeniem i celem Programu jest stworzenie kompleksowego instrumentu finansowego dla przedsiębiorców przemysłowych, którzy chcą lepiej gospodarować surowcami pierwotnymi, optymalizować gospodarowanie energią i zmniejszać szkodliwe emisje. Program jest reaktywacją obowiązującego w 2014 roku instrumentu wsparcia przedsiębiorców.

Utrzymanie zakładów produkcyjnych w Polsce

- Przyjęty Pogram odpowiada na potrzeby polskiego przemysłu, ponieważ pozwala na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw, aby nie uciekały z produkcją za granicę. Zależy nam, by miejsca pracy pozostawały w Polsce. Ogłoszenie o naborze wniosków planujemy w czerwcu – mówi Małgorzata Skucha, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nabór wniosków będzie prowadzony w trybie ciągłym. Aktualnie przedsiębiorstwa będą mogły realizować projekty, prowadzące do zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych oraz ograniczania szkodliwych emisji do atmosfery. Szczególnie duży nacisk położono na stworzenie przedsiębiorstwom możliwości dostosowania się do rygorystycznych wymagań wynikających z Dyrektywy o Emisjach Przemysłowych (IED), która dotyczy źródeł spalania powyżej 50 MW, a także do standardów planowanych do wdrożenia w ramach przygotowywanej dyrektywy, dotyczącej średnich źródeł spalania (tzw. dyrektywy MCP).

Co oferuje program?

W ramach Programu NFOŚiGW zaoferuje na warunkach preferencyjnych pożyczki ( 3-miesięczny WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku), wynoszące od 0,5 mln zł do 90 mln zł. Pożyczka będzie mogła ulec częściowemu umorzeniu, nawet do 20 proc.  Wysokość umorzenia uzależniona jest m.in. od tego, czy inwestycja przyniesie wyższe efekty, niż wynikające z wymagań prawnych.

Realizacja programu przyniesie znacznie korzyści dla środowiska i poprawi warunki życia w regionach, narażonych na zanieczyszczenia przemysłowe. Celem programu jest zmniejszenie w skali roku zużycia surowców pierwotnych co najmniej o 1 mln ton. Według założeń, roczna emisja CO2 ma ulec zmniejszeniu co najmniej o 50 tys. ton, dwutlenku siarki  - co najmniej o 15 tys. ton na rok, tlenków azotu (NOx) –co najmniej o 3 tys. ton na rok,  a pyłów - o 500 ton na rok.

Umowy do roku 2020

Program będzie realizowany w latach 2015-2023, natomiast umowy dofinansowania z beneficjentami będą zawierane do 2020 r. Docelowo Program zostanie uzupełniony o kolejne obszary wsparcia m.in. na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach oraz energetyczne wykorzystanie odpadów i osadów ściekowych.  Będzie to możliwe po ostatecznym przyjęciu Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

NFOŚiGW

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.