NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
10 Luty, 2016, 8:43 am

Nawet 10% wydajniejsze ogniwo perowskitowe, dzięki naukowcom z Polskiej Akademii Nauk

Fot. IChF PAN

Fot. IChF PAN

O tym, że tempo rozwoju technologii ogniw perowskitowych jest zawrotne informowaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu. Świadczą o tym liczne odkrycia oraz coraz większe wydajności modułów wykorzystujących wspomnianą technologię.

Ogromną zasługę w popularyzacji perowskitu jako materiału do produkcji modułów PV mieli polscy naukowcy. Mam na myśli Olgę Malinkiewicz, która opracowała innowacyjną metodę produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Przełomowe odkrycie naukowców z Polskiej Akademii Nauk

Najnowsza publikacja naukowców z Instytutu Chemii Technicznej Polskiej Akademii Nauk pokazuje, że do wytworzenia wysoko wydajnego ogniwa fotowoltaicznego na bazie perowskitów nie trzeba używać wysokich temperatur, czy rozpuszczalników. W takim razie na czym polega nowa metoda?

Najnowsza metoda otrzymywania perowskitów polega na ucieraniu, które kojarzone jest głównie  z dawnymi aptekami i ich nieodzownym elementem, czyli moździerzem. Jak pokazują odkrycia naukowe ostatnich lat w wyniku użycia siły mechanicznej w ciele stałym dochodzi do efektywnych przekształceń chemicznych.

Badania reakcji mechanochemicznych od lat są przedmiotem zainteresowania zespołów prof. Janusza Lewińskiego z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (WCh PW), a najnowsze wyniki badań napawają optymizmem.

Przedstawienie nowej technologii otrzymywania ogniw PV wykorzystujących perowskity

Metodę produkcji perowskitów najlepiej opisują słowa prowadzącej badania Marii Cieślak - Do młynka kulowego wsypujemy dwa proszki: biały, czyli jodek metyloamonowy CH3NH3I, i żółty, czyli jodek ołowiu PbI2. Po kilkunastu minutach ucierania po substratach nie ma już śladu. We wnętrzu młynka znajduje się tylko jednorodny czarny proszek: perowskit CH3NH3PbI3.

Jak podkreśla dr Daniel Prochowicz  z IChF PAN, metoda otrzymywania wysokiej jakości perowskitów jest bardzo prosta i efektywna. W przeciwieństwie do poprzednich sposobów otrzymywania materiałów perowskitowych, nowa metoda nie wymaga zastosowania rozpuszczalników, wysokich temperatur, a oczekiwanie na produkt reakcji nie trwa kilkudziesięciu godzin.

10%  wydajniejsze ogniwo perowskitowe

Wielkim sukcesem badań prowadzanych nad perowskitami o mechanochemicznym  rodowodzie jest wytworzenie ogniwa o ponad 10% wyższej wydajności od ogniwa o tej samej budowie, lecz otrzymanego tradycyjną metodą, z udziałem rozpuszczalników.

Mechanochemiczna metoda syntezy perowskitów to najbardziej przyjazny dla środowiska sposób produkcji tej klasy materiałów. Prosta, wydajna i szybka, idealnie nadaje się do zastosowań przemysłowych. Z pełną odpowiedzialnością możemy więc stwierdzić: perowskity to materiały przyszłości, a mechanochemia to przyszłość perowskitów -  konkluduje prof. Lewiński.

Miejmy nadzieję, że odkrycie jakiego dokonali naukowcy z PAN okaże się równie wielkim sukcesem co odkrycie Olgi Malinkiewicz.

Więcej o odkryciu naukowców z PAN znajdziesz tutaj.

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.