NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
1 Kwiecień, 2015, 10:42 am

Możliwości wdrożenia fotowoltaiki - model pay-as-you-go

Możliwości wdrożenia fotowoltaikiPonad 1,3 mld ludzi na świecie na ma dostępu do energii elektrycznej. Problem ten jest najsilniej zaakcentowany na obszarach, na których nie brakuje Słońca i tam, gdzie  panele fotowoltaiczne mogłyby być doskonałym źródłem zasilania. Jednak, tak jak w przypadku innych technologii odnawialnych, główną barierą stojącą na przeszkodzie we wdrożeniu fotowoltaiki na mniej rozwiniętych rynkach jest nadal wysoki koszt początkowy. Nie ułatwiają tego również brak właściwych regulacji oraz dostępu mechanizmów finansowania.

Możliwości wdrożenia fotowoltaiki w krajach słabo rozwiniętych

Pomimo znacznych spadków cen modułów fotowoltaicznych i wzrostu opłacalności inwestycji w energetykę słoneczną, problem poniesienia dość wysokiego kosztu początkowego jest dla mniej rozwiniętych obszarów cały czas aktualny. Rozwiązanie mogą stanowić innowacyjne ogólnodostępne mechanizmy finansowania oraz modele biznesowe, które zostaną przystosowane dla konkretnego rynku. Inicjatyw jest sporo, jednak w tym artykule przyjrzymy się pomysłowi Azuri Technologies.

Zrzut ekranu 2015-04-01 o 09.57.18Możliwości wdrożenia fotowoltaiki, start-up z UK

Start-up z Wielkiej Brytanii połączył technologię fotowoltaiki i telefonów komórkowych. Zestaw Indigo Duo to niewielkie żółte pudełko z klawiaturą, połączone z ogniwem o mocy 2,5 Wp, akumulatorkami oraz dwoma lampami LED-owymi. Umożliwia zastosowanie oświetlenia, które stanowi alternatywę dla powszechnie używanych na terenie Afryki, niebezpiecznych dla zdrowia lamp naftowych. Poza tym, można z jego pomocą- co rzadkie na tamtym obszarze - naładować telefon bez wychodzenia z domu.

Specjalny kontroler z wbudowaną klawiaturą umożliwia zasilenie gniazdek tylko wówczas, gdy system został odblokowany za pomocą kodu, który kupuje się wraz z kartą na doładowanie lub wysyłając smsa. Początkowo należy uiścić kwotę 10 dolarów, aby zainstalować system Indigo w domu. Doładowanie tygodniowe, to w zależności od regionu to koszt wysokości 1,5-2 dolarów tygodniowo.

Możliwości wdrożenia fotowoltaiki, dane zbierane w chmurze

Co istotne, po uiszczeniu ok. 80 takich opłat, za 10 dolarów użytkownicy mogą odblokować swój system na stałe. Wszelkie niezbędne dane zbierane są w chmurze na serwerach Azuri, natomiast za instalację systemu, usługi techniczne oraz sprzedaż kart do doładowania są odpowiedzialni lokalni dystrybutorzy. Badanie producenta wykazało, że klienci Azuri najczęściej używali swoich zestawów do nauki (34%) oraz doładowania telefonów komórkowych (32%).

Możliwości wdrożenia fotowoltaiki podobne rozwiązania

Podobne rozwiązanie zaproponował inny działający w Kenii, Ugandzie i Tanzani start-up, M-Kopa Solar, który zamiast bazować na organicznych ogniwach fotowoltaicznych jak Azuri, postawił na tradycyjną technologię krzemu krystalicznego, ogniwa 8-Watowe i akumulatory litowo-jonowe. Model biznesowy jest jednak nieco inny- w tym przypadku koszt minizestawu  spłacany jest niewielkimi kwotami (ok. 0,45 dolara dziennie oraz depozyt wysokości 35 dolarów) za pomocą telefonu komórkowego. Zresztą korzenie M-Kopa to przede wszystkim telekomunikacja, nie energetyka. Zainwestowane pieniądze zwracają się po roku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZcxUlIdzOgg

Powodzenie wprowadzania takich rozwiązań na mniej rozwiniętych obszarach będzie uzależnione od warunków zewnętrznych takich jak regulacje prawne, czy uwarunkowania kulturalno-społeczne. W tym przypadku, aby model biznesowy okazał się atrakcyjny, musi być prosty i przejrzysty, nawet jeśli stoi za nim wyszukany proces.

Więcej o projekcie Azuri znajdziecie tutaj.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.