NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
6 Marzec, 2015, 2:13 pm

Moc inwertera w instalacjach PV - jak dobrać najlepszą

moc inwertera

fot. SMA Sunny Boy, flickr.com

Inwerter to zaraz po panelach fotowoltaicznych najważniejszy element elektrowni PV. Jest to urządzenie, które nie tylko zamienia prąd stały (DC) na zmienny (AC). Jego zadaniem jest również monitorowanie i nadzorowanie pracy całej instalacji fotowoltaicznej.

Najważniejszym zadaniem projektanta systemów PV jest dobór odpowiedniego inwertera. Nawet przy bardzo dobrych jakościowo panelach fotowoltaicznych źle dopasowany inwerter potrafi znacznie obniżyć sprawność całego układu. Poprzez dobór  odpowiednich urządzeń sprawdzonych producentów, możemy zagwarantować sobie długie lata sprawnego użytkowania elektrowni słonecznej.

Moc inwertera w stosunku do mocy znamionowej

Według wielu dostępnych w internecie opracowań, moc inwertera po stronie prądu stałego powinna stanowić ok. 80% – 95% łącznej mocy znamionowej instalacji paneli fotowoltaicznych. W większości obszarów Polski moduł fotowoltaiczny nigdy nie osiągnie swojej wartości nominalnej. Stosunkowo niskie natężenie promieniowania słonecznego (ok. 850 – 950 W/m2) powoduje, że nawet w słoneczny dzień natężenie promieniowania będzie mniejsze niż to, w jakim moduły solarne były badane w laboratorium (poza terenami górskimi).

Moc inwertera - przeszkody w osiągnięciu maksymalnej mocy

W osiągnięciu przez panel fotowoltaiczny mocy nominalnej przeszkadzać mogą również wszelkie zabrudzenia powierzchni modułu, wzrost jego temperatury i spadek mocy w przewodach. Wszystko to sprawia, że panel nie osiągnie swojej mocy znamionowej, a stosowanie inwertera o większej niż moc instalacji, nie sprzyja jego efektywnej pracy. Nieznaczne przeciążenie inwertera prowadzi do jego efektywniejszej pracy przy niskich wartościach nasłonecznienia. Kolejnym argumentem przemawiającym za przyjmowaniem mniejszych mocy inwerterów jest koszt ich zakupu. Falownik może stanowić nawet 30% całkowitej wartości inwestycji. Jego niewłaściwe wymiarowanie prowadzi do niepożądanego wzrostu całkowitego kosztu systemu.

Według Bogdana Szymańskiego, autora książki "Małe instalacje fotowoltaiczne" po uwzględnieniu wszystkich czynników optymalnie dobrany inwerter powinien charakteryzować się wartością 85-90% sumarycznej mocy znamionowej  mocy instalacji.

Źródło: Małe Instalacje Fotowoltaiczne, Bogdan Szymański

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.