NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
3 Kwiecień, 2015, 9:21 am

Małe firmy zyskają na konkurencji sprzedawców prądu

fot. CannedSardine, flickr.com

fot. CannedSardine, flickr.com

Ceny energii dla małych i średnich firm są nadal najwyższe. Dlatego ten segment przyciąga najwięcej nowych sprzedawców prądu. Właśnie dołączył do nich europejski gigant. Rozmówcy WysokieNapiecie.pl oceniają jaki strategie w tym segmencie mogą dać najlepsze wyniki.

Małe i średnie firmy (MSP) to w Polsce „sól naszej ziemi”. Jest ich 1,1 miliona. Generują około 70% PKB i podobny odsetek miejsc pracy na krajowym rynku. Nie mają lekko, bo płacą za prąd najdrożej ze wszystkich. Ile na small businessie zarabia energetyka? To jej słodka tajemnica, ale wiadomo, że na sprzedaży w tym segmencie dominują marże dwucyfrowe.

Właśnie dzięki wysokiej marzy na sprzedaży małym i średnim firmom wyrosło wielu nowych sprzedawców, jak Energia dla Firm, Duon, czy przejęta ostatnio przez tą drugą AMB Energia.

Przybywa więc sprzedawców, którzy chcieliby wyciąć dla siebie jak największy kawałek tego tortu. Od stycznia 2015 r. ofertę dla MSP uruchomiła m.in. wywodząca się ze Szwajcarii, obecna w 30 krajach Europy firma Axpo (oferuje energię z odnawialnych źródeł).

W marcu uruchomienie sprzedaży dla małych i średnich przedsiębiorstw ogłosił francuski koncern EDF. Już od jakiegoś czasu oferuje prąd największym odbiorcom. Dlaczego wchodzi na rynek MSP właśnie teraz?

– To część naszej strategii korporacyjnej, ale też reakcja na sytuację rynkową. Widzimy, że jest wielu klientów biznesowych, którzy mogliby płacić mniej niż obecnie – przyznaje pytany przez WysokieNapiecie.pl Matthew Nunn, dyrektor w EDF Polska, który odpowiada za sprzedaż do małych i średnich firm.

Koncern liczy, że w ciągu trzech lat osiągnie 10% udziału w rynku. To projekt o ogromnej skali. EDF musiałby pozyskać około 100 tys. klientów (wolumen sprzedaży można szacować na 2TWh). Dla porównania – mniej więcej tyle samo MSP zmieniło sprzedawcę energii w ciągu ostatnich pięciu lat.

Czym koncern zamierza przekonać do siebie MiŚ–ów?

– Z naszych badań wynika, że największe obawy przedsiębiorców budzi sam proces zmiany sprzedawcy, dlatego chcemy wyróżnić się gwarancjami EDF. Produkt będzie można testować przez 3 miesiące. Ewentualna rezygnacja w tym okresie nastąpi bez kar umownych czy dodatkowych opłat – wyjaśnia Artur Dominiak, dyrektor marketingu MSP w EDF

Firma korzystając z własnych źródeł energii w Polsce oferuje stałe (i jak twierdzi – niskie) ceny do końca 2018 r. W pakiecie będzie kilka dodatkowych, częściej lub rzadziej spotykanych już elementów: prowadzenie wszystkich formalności za klienta, brak faktur opartych na prognozach, czy dłuższe godziny pracy biur obsługi klienta.

Najważniejsze jest jednak to co się liczy – koszty. EDF szacuje, że 90% małych i średnich firm, które nie zmieniały dotychczas sprzedawcy prądu, mogłyby ściąć faktury za prąd nawet o 30%. W jaki sposób? Obniżając cenę „gołego” prądu – prawdopodobnie tak, ale tylko częściowo. Dodatkowo opłaty za prąd można obniżać optymalizując dobór usług od firmy energetycznej. EDF chce więc wejść w audyty dystrybucyjne, a także zaproponować klientom – tam gdzie okaże się to opłacalne – panele fotowoltaiczne.

Podsumowując – EDF celując w 10% rynku MSP stawia sobie wyśrubowany cel, ale oferta wygląda na przemyślaną.

Czy zmiana sprzedawcy energii wśród małych firm przyśpieszy? O tym w dokończeniu artykułu na WysokieNapiecie.pl?

 

Justyna Piszczatowska, Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

logo_wysokienapiecie.pl

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.