NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
5 Maj, 2015, 3:51 pm

Magazyn energii Tesli zrewolucjonizuje rynek?

Magazyn energii

Tesla is now ready to power your home, flickr.com

Kilka dni temu w Los Angeles Elon Musk, CEO Tesla Motors, zaprezentował linię domowych magazynów energii. Wśród nich znalazły się między innymi przeznaczone do montowania na ścianach domów  litowo-jonowe baterie Tesla Powerwall oraz ich "silniejsze" wersje, czyli przemysłowe baterie Powerpack.

Magazyn energii Tesli

Elon Musk podczas prezentacji nowego produktu w Los Angeles zwrócił uwagę na rolę jaką odgrywa magazynowanie energii w rozwoju OZE. Wahania dostępności energii słonecznej w dalszym ciągu uzależniają nas od energetyki konwencjonalnej. Baterie Tesli stanowić mają element, dzięki któremu magazynowanie energii stanie się opłacalne, a w konsekwencji przyczyni się do rozpowszechnienia przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Moduły Powerwall

Naścienne magazyny będa dostępne w dwóch wersjach - 7 lub 10 kWh. Moc jednej baterii to 3,3 kWp. Sprawność cyklu ładowania/rozładowania wynosi 92%. W przypadku większego zapotrzebowania istnieje możliwość równoległego połączenia urządzeń (maksymalnie 9). Magazyn energii Powerwall posiada z jednej strony wejście do instalacji jedno lub 3-fazowej a z drugiej przyłączenie do domowej instalacji fotowoltaicznej. Całe urządzenie waży ok 100 kg i jest chłodzone cieczą.

Moduły Powerpack

Magazyny energii Tesla dedykowane większym zakładom przemysłowym zgromadzą nawet do 100 kWh energii. W przypadku baterii Powerpack, teoretycznie nie występują ograniczenia w możliwości łączenia ze sobą urządzeń. Southern California Edison - dostawca energii zaopatrujący w prąd 12-milionową aglomerację Los Angeles, planuje wykorzystać nowe rozwiązanie Tesli instalując magazyn gromadzący łącznie 250 MWh.

Koszty magazynowania energii

Koszt magazynu Powerwall 7 kWh to 3 tysiące dolarów, czyli 429 USD/kWh. Koszt wersji 10 kWh to 3,5 tysiąca dolarów, czyli 350 USD/kWh. Przy zakupie nowych baterii Tesla otrzymujemy ponadto 10 lat gwarancji, z możliwością płatnego przedłużenia jej okresu o kolejne 10 lat. Szacuje się, że baterie te pozwolą na magazynowanie energii tańsze od obecnych rozwiązań nawet o ok. 60% (w zależności od zużycia energii).

Gigafactory

Magazyny energii Powerwall i Powerpack będą produkowane w Gigafactory. Budowa fabryki baterii na pustyni w Nevadzie jest jednym z najnowszych projektów Tesli, którego wartość szacuje się na mld dolarów. Do momentu uruchomienia fabryki w Nevadzie, magazyny produkowane będą w  fabryce Tesli w Kalifornii. Powerwall ma trafić do sprzedaży latem tego roku. Magazyn Powerwall zarezerwować można już teraz na stronie Tesla Motors.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.