NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
15 Czerwiec, 2015, 8:33 am

Kropki kwantowe przyszłością fotowoltaiki?

9775796692_7df94f63d9_kZnacznym ograniczeniem dla wzrostu liczby zainstalowanych systemów fotowoltaicznych jest ich budowa. Panele te wymagają zaangażowania sporej powierzchni dachowej i przez wielu postrzegane są jako mało estetyczne. W tym właśnie celu powstały instalacje BIPV, które pozwalają na zastąpienie elementów budynku systemami produkującymi energię ze słońca. Dodatkowo występują one w całkiem sporej palecie kolorów. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości systemy PV ponownie ewoluują. Tym razem za sprawą kropek kwantowych.

Czym są kropki kwantowe?

Kropki kwantowe to nic innego jak sztuczny twór, będący niewielkim obszarem przestrzeni, ograniczonym w trzech wymiarach barierami potencjału, co oznacza kwantyzację w trzech kierunkach. Nazywane są one „sztucznymi atomami”. Podobnie jak w przypadku paneli fotowoltaicznych, w których foton musi posiadać określoną energię w celu przejścia przez barierę potencjału, kropka kwantowa również posiada analogiczne poziomy energetyczne, a co za tym idzie, tak samo wygląda sytuacja pobudzania światłem do wyższych stanów energetycznych. Kropki kwantowe aktualnie wykorzystywane są w takich urządzeniach jak tranzystory, lasery i diody elektroluminescencyjne.

Wykorzystanie kropek kwantowych w fotowoltaice

Połączenie sił badaczy z University of Milano-Bicocca oraz Los Alamos National Lab poskutkowało stworzeniem luminescencyjnego koncentratora energii promieniowania słonecznego. Jest to folia polimerowa zawierająca centra luminescencyjne pozwalające na absorbcję padającego promieniowania słonecznego. Matryca koncentratora działa na zasadzie światłowodu. Krawędzie polimerowej folii tworzą ogniwa fotowoltaiczne. Zaabsorbowane przez kropki kwantowe promieniowanie przesyłane jest do krawędzi koncentratora, gdzie ogniwa pv przekształcają je na energię elektryczną. Sposób działania tak zbudowanych systemów polega na skupianiu promieniowania słonecznego zebranego z dużej powierzchni na małych rozmiarów ogniwie fotowoltaicznym.

Praktyczne metody wykorzystania

Kropki kwantowe umieszczone na polimerowej płycie tworzą całkowicie przezroczystą powierzchnię. Inżynierowie zgodnie twierdzą, że w przyszłości umożliwi to tworzenie szyb okiennych zbudowanych z tego właśnie materiału, których ramy tworzyć będą odpowiednich wymiarów ogniwa fotowoltaiczne. Przeprowadzone pomiary nie wykazały występowania strat wynikających z przesyłu promieniowania słonecznego (nawet na odległość kilkudziesięciu centymetrów). Obecnie systemy te osiągają sprawność ok. 10%. Badacze wierzą, że dalsze badania nad kropkami kwantowymi doprowadzą do poprawy ich efektywności oraz powstania kolejnych możliwości wykorzystania materiału.

źródło: materiałyinżynierskie.pl

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.