NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
22 Marzec, 2016, 8:00 am

Kolejny przełom na rynku PV - okna produkujące energię elektryczną

Aktiv-Haus in Frankfurt, sunwindenergy.com

Okna prokujące energię elktryczną, sunwindenergy.com

Po tym jak perowskitowy moduł firmy Saule Technologies prowadzonej przez Olgę Malinkiewicz ujrzał światło dzienne oraz po uruchomieniu pierwszej w Polsce fabryki drukowanych ogniw PV przyszła pora na kolejne ciekawe odkrycie w branży fotowoltaicznej. Czy okaże się przełomowe, a firma odniesie spektakularny sukces?

Zamysł technologii - okna produkujące energię elektryczną

Chodzi o firmę Merck, która wraz z partnerami takimi jak: Polysolar (BIPV) oraz Centrum Innowacyjnych Metod CPI prowadzi badania nad komercyjnym wykorzystaniem okna wyposażonego w organiczne ogniwo PV. Dzięki takiemu połączeniu nie tracimy głównej funkcjonalności okna jaką jest dostarczanie świata do wnętrza budynku, a zyskujemy energię elektryczna, którą jest w stanie wygenerować takie okno.

Prace nad oknami wytwarzającymi energię elektryczną

Prace prowadzone przez zespół badaczy skupiają się na osiągnięciu wyższej efektywności konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, zwiększaniu przezroczystości okna oraz zwiększaniu swobody projektowania dla architektów. W tym celu naukowcy ściśle współpracują z architektami, ponieważ ta grupa projektować będzie budynki wyposażone w BIPV (Building Integrated Photovoltaics).

Przezroczyste moduły słoneczne dedykowane są do montażu w konwencjonalnych ramkach, co pozwoli na ich wykorzystanie w wielu, różnorakich oknach.

Jak podkreśla Brian Daniels - szef jednostki Zaawansowanych Technologii Biznesowych w Merck - „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, mogąc uczestniczyć w tym ważnym projekcie. Jest to wyjątkowa okazja, aby rozwinąć komercyjne wykorzystanie szarych modułów organicznych i promować szersze wykorzystanie rozwiązań fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem”.

ORGANIC PHOTOVOLTAICS (OPV), www.magazine.emerck

ORGANIC PHOTOVOLTAICS (OPV), www.magazine.emerck

Prototyp okna fotowoltaicznego gotowy!

Zespół badaczy może się poszczycić gotowym prototypem okna, które zdolne jest do produktownia energii elektrycznej, opierającego się na organicznej fotowoltaice.

Jak podaje firma, zoptymalizowana wersja półprzezroczystej szarej formuły lisicon (LIthium Super Ionic CONductor), która została wprowadzona na rynek przez Merck, jest kluczowym elementem w projekcie.

Formuła ta będzie w dalszym ciągu ulepszana, aż do osiągnięcia pożądanych efektów.

Koszty instalacji, przezroczystość i żywotność prototypowego okna są porównywane do okien wykonanych z wysokiej jakości szkła, które są dostępnie obecne, natomiast okno firmy Merck posiada wartość dodaną, jaką jest produkcja energii elektrycznej.

Zdaniem Dava Barwicka - głównego naukowca w CPI - „Kiedy projekt będzie kompletny, będziemy w stanie zapewnić przemysłowi niezbędne dane, głównie na temat żywotności, wymiarów i parametrów cenowych, które będą konieczne do oceny szans sukcesu tej nowej technologii na rynku.”

Czy już wkrótce każdy będzie posiadał okna produkujące energię elektryczną? A może zastąpią one dotychczas stosowane, dachowe moduły fotowoltaiczne? Pozostaje nam czekać, trzymając kciuki za grupę naukowców.

Czym są ogniwa fotowoltaiczne na bazie organicznych materiałów?

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.