NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
14 Styczeń, 2016, 9:04 am

Jak zimowe warunki wpływają na panele PV?

Jak zimowe warunki wpływają na panele PV?

Projekt instalacji wykonany w oparciu o aplikację EasySolar

Powszechnie wiadomo, że zima nie jest ulubioną porą roku instalacji fotowoltaicznych. Do najintensywniej wpływających na pracę paneli PV czynników występujących zimą możemy zaliczyć:

Skrócona długość dnia

Najistotniejszym zjawiskiem wpływający negatywnie na wydajność paneli zimą jest z pewnością skrócona długość dnia. Niestety niezależnie od warunków pogodowych w ciągu miesięcy zimowych zawsze będziemy musieli liczyć się z tym, że nasze panele będą pracować ze zmniejszoną wydajnością.

Zachmurzenie

Częste zachmurzenie sprawia, że większość docierającego do naszych paneli PV światła jest rozproszona. Oczywiście zjawisko to nie przerywa procesu produkcji energii elektrycznej, jednak wpływa na niego bardzo negatywnie.

 

WSKAZÓWKA:
JEŚLI CHCIAŁBYŚ SPRAWDZIĆ JAK PROJEKTOWANE PRZEZ CIEBIE INSTALACJE BĘDĄ PRACOWAĆ ZIMĄ JUŻ DZIŚ ZACZNIJ KORZYSTAĆ Z APLIKACJI EASYSOLAR:

appPL

ORAZ POBIERZ PRZYKŁADOWE OFERTY WYKONANE W OPARCIU O NASZE OPROGRAMOWANIE:
pdfPL

Zasypanie śniegiem

Intensywne opady śniegu i długo utrzymująca się pokrywa śnieżna nie są w ostatnich latach częstym zjawiskiem. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku ich zaistnienia może dojść do zacienienia części paneli naszej instalacji. Zjawisko to, jak każde zacienienie, jest oczywiście zjawiskiem niepożądanym a najlepszym sposobem na jego uniknięcie jest stosowanie w miarę możliwości dużego kąta nachylenia paneli. Spowoduje to samoczynne ześlizgiwanie się pokrywy śnieżnej z paneli bez konieczności jej ręcznego usuwania. Ważne jest także aby panele zamontowane były w pewnej odległości od innych elementów dachu tak by pokrywa śnieżna mogła bez problemu zsuwać się z ich powierzchni. Jeśli poniżej paneli ześlizgujący się śnieg natrafi na przeszkodę będzie się on gromadził i pozostawał na powierzchni nawet po znacznym wzroście temperatury powietrza.

Więcej na temat negatywnego wpływu zacienienia dowiesz się w naszym poprzednim artykule dotyczącym unikania Hot-spotów.

Wzajemne zacienianie się paneli

Dość powszechnym błędem popełnianym przez projektantów jest nieuwzględnienie niższego położenia Słońca w miesiącach zimowych, przy jednoczesnej chęci zainstalowania jak największej mocy na danej powierzchni. Konsekwencją takiego podejścia może być wzajemnie zacienianie paneli co prowadzić może nie tylko do bezpośredniego zacieniania się paneli ale również do zatrzymania procesu topnienia śniegu znajdującego się na panelach.

Więcej o błędach popełnianych w czasie projektowania dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.

Wskazówka:
Jeśli lubisz pracować mobilnie pobierz aplikację EasySolar na swój smartfon lub tablet:

appstorePLgoogle

Niskie temperatury

Obecnie produkowane panele PV są praktycznie całkowicie odporne na wpływ niskich temperatur nawet do -40 stopni Celsjusza. W związku z tym mogą pracować prawidłowo nawet podczas długookresowych mrozów. W związku z tym nawet największe mrozy są im nie straszne i nie musimy obawiać się awarii z nimi związanymi.

Wskazówka:
By dowiedzieć się więcej na temat projektowania systemów PV dołącz do naszego darmowego webinarium:

webinarPL

Jak widać miesiące zimowe charakteryzują się wieloma zjawiskami negatywnie wpływającymi na pracę paneli fotowoltaiczych. Pamiętajmy jednak, że prawidłowo zaprojektowane instalacje są odporne na większość z tych niekorzystnych oddziaływań i nawet zimą są w stanie efektywnie produkować dla nas energię ze Słońca.
Jak zimowe warunki wpływają na panele PV?

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.