NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
18 Marzec, 2015, 12:16 pm

Inwertery solarne pracujące w technologii chmury

inwertery solarne

autor: Anna Novoseltseva, źródło: Flickr

Jeszcze niedawno telefony komórkowe służyły przede wszystkim do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Obecne na rynku smartfony posiadają znacznie więcej innych funkcji, takich jak GPS czy dostęp do internetu i tym samym umożliwiają korzystanie z wielu aplikacji zmieniających nasze życie. Podobnie jest z inwerterami. Urządzenie już od jakiegoś czasu nie służą już tylko do konwersji DC/AC.

Inwertery solarne, inteligentny system

Z uwagi na coraz większe znaczenie energetyki słonecznej na świecie, interakcja instalacji fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną staje się coraz istotniejsza. Pojawia się zatem potrzeba stosowania inteligentnych, komunikujących się z siecią urządzeń, które umożliwiłyby dostęp do platform on-line, służących do monitoringu, a nawet pełniących funkcje biznesowe.

Poza diagnostyką pracy systemu, samo dostarczenie klientom niezwykłego doświadczenia związanego z korzystaniem z danych dotyczących na przykład produkcji przez system fotowoltaiczny w czasie rzeczywistym, może przynieść naprawdę spore korzyści. Taką funkcje mogą pełnić inwertery lub inne podzespoły. Dostęp do danych nie jest już jednak ograniczony do pulpitu komputera, bo coraz częściej są to również programy dostępne na urządzeniach mobilnych, tworzone często niezależnie od producentów inwerterów.

Jednak ci nie mogą pozostać w tyle.  Diagnostyka poprzez wizję lokalną jest i  zawsze będzie dużo bardziej kosztowna, niż dostarczenie podobnej usługi online. W sytuacji bardziej rozwiniętych rynków i narastającej potrzeby zmniejszania kosztów miękkich inwestycji w instalacje słoneczne, producenci inwerterów już nie mogą się skupiać się wyłącznie na tworzeniu  standardowych rozwiązań.

Inwertery solarne, dokładne pomiary

Pomiary powinny być na tyle dokładne, aby zapewniać wiedzę co najmniej z poziomu pracy każdego panelu fotowoltaicznego. Ponadto, konieczne jest zapewnienie doskonałej komunikacji między komponentami a oprogramowaniem, a także platformy do zarządzania tymi danymi- koniecznie w technologii chmury. Wynika to z tego, że potrzebne jest uporządkowanie informacji umożliwiającej kontrolę, i pozwalającej zrozumieć dane w przypadku tysięcy różnych systemów. Poza tym dane z różnych miejsc można ze sobą integrować poprzez API (np. Locus Energy integruje się z systemem monitoringu marki Enphase o nazwie Enlighten). Dane można przenosić przykładowo do paneli CRM, aby wystawiać klientom faktury czy łączyć je z portalami dla klientów.

Idąc o krok dalej, można to przełożyć na relacje B2B. Jeśli tylko wykonawcy instalacji byliby w stanie zbierać szczegółowe dane na temat instalacji (położenie, typ dachu, zapotrzebowanie, niezbędne pozwolenia i bariery) i łączyć je z cechami demograficznymi inwestorów (takimi jak średni przychód, przebieg decyzji o przedsięwzięciu), firmy mogłyby być o wiele efektywniej docierać do właściwych klientów, redukując tym samym koszt ich pozyskania. A takie podejście to już kwestia niedalekiej przyszłości.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.