NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
3 Marzec, 2015, 11:43 am

PANELE SŁONECZNE - INTEGRACJA MIKROFALOWNIKÓW LUB OPTYMIZERÓW MOCY

Screenshot

Projekt wykonany w aplikacji EasySolar

Firmy produkujące panele słoneczne we współpracy z producentami mikrofalowników oraz „optymalizatorów mocy” (power optimizers), zaczynają oferować szeroki wybór kompleksowych rozwiązania dla rynku energetyki słonecznej, w tym tzw. „inteligentne panele słoneczne”. 

Panele słoneczne - korzyści w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami

W przypadku stosowania standardowych paneli, wyprodukowana energia elektryczna jest przesyłana poprzez string do inwertera. Rozwiązanie to sprawdza się  w korzystnych warunkach pogodowych, jednak w przypadku jakiegokolwiek zacienienia mogą być generowane straty. Tradycyjna konfiguracja ogranicza również liczbę przyłączonych w stringu paneli. Natomiast inteligentne panele poprzez integrację mikroinwerterów, dają możliwość uzyskania wyższej sprawności konwersji, podnoszą bezpieczeństwo oraz umożliwiają użycie stringów dłuższych o nawet 30%.

Poprzez dodanie optymalizatora mocy, wartości natężenia i napięcia są kontrolowane, w związku z czym straty są zmniejszają – monitoring jest możliwy z poziomu modułu fotowoltaicznego. Natomiast zastosowanie mikroinwertera zapewnia większą elastyczność przy projektowaniu, chociaż zdania na temat ich użyteczności są podzielone.

Panele słoneczne - podstawowe korzyści, jakie oferują tego typu rozwiązania:

Wyższe uzyski

ET oraz SolarBridge zapewniają, że ich inteligentne panele z mikroinwerterami podwyższają uzysk energii o 25% w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Inne firmy produkujące panele słoneczne i producenci mikroinwerterów, Tigo Energy oraz Solar Edge twierdzą, że ich urządzenia dzięki wbudowanej puszce przyłączeniowej umożliwiającej indywidualną kontrolę i wyłączenie, zwiększają efektywność o nawet 20%.

Łatwiejsza i bezpieczniejsza instalacja

Mniej części oraz krótsze okablowanie przekłada się na prostszy i szybszy montaż. Przykładowo, ET oraz SolarBridge uważają, że ich panele słoneczne można zainstalować o 50% razy szybciej. W tym konwersja DC/AC na niższym poziomie niż string oznacza bezpieczniejszą pracę instalatorów.

Elastyczna konfiguracja

Konwersja energii na poziomie panelu daje dużo więcej możliwości konfiguracji systemu, przykładowo łatwiejsza jest przyszła rozbudowa systemu PV. Funkcja monitorowania pracy instalacji jest również inteligentniejsza.

Duża oporność na zacienienie

Jak zapewniają Andalay wraz z Enphase, ich panele słoneczne Instant Connect są bardziej odporne na niewielkie zacienienie, zabrudzenie czy zaśnieżenie. Oznacza to wydajniejszą produkcję energii. Co więcej,  ET i SolarBridge zapewniają, że wpływ zacienienia na ich produkt jest bardzo niski.

Gwarancja

Inteligentne panele słoneczne posiadają taką samą gwarancję, jak tradycyjne. Przykładowo, Mage Solar z wbudowanym mikroinwerterem SolarBridge Pantheon II daje klientom 30-letnią gwarancję pracy urządzenia (po tylu latach sprawność panelu spada do 80% wartości początkowej).

Niektóre koszty mogą być niższe

O ile porównując tradycyjne panele słoneczne z wyżej wymienionymi, koszt inteligentnych modułów jest wyższy, to już biorąc pod uwagę dodatkowy zakup inwertera w standardowych systemach, ceny mogą być porównywalne. Co więcej, koszt transportu inteligentnych paneli jest niższy (mniej elementów, mniejsze opakowania). Mniejsze straty oraz wyższy uzysk również rekompensują poniesione koszty.

 Interesuje Cię sprawdzenie konfiguracji systemów fotowoltaicznych i pokazanie ich Klientowi? Wypróbuj aplikację EasySolar i przekonaj się o nieograniczonych możliwościach projektowania.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.