NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
23 Kwiecień, 2015, 11:18 am

Inteligentne miasta racjonalnie gospodaruje energią

inteligentne miastaPodstawowym warunkiem potrzebnym do oszczędzania ciepła w miastach jest transparentność. Tylko mieszkańcy świadomi własnego zużycia energii i dysponujący opomiarowaniem mogą racjonalnie zmieniać swoje zachowania konsumpcyjne – to jeden z wniosków z Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta, który odbył się w Warszawie.

- Indywidualne opomiarowanie jest stosowane od wielu lat w innych krajach europejskich,
w związku z tym, można powiedzieć, że jest to sprawdzone rozwiązanie, które odgrywa istotną rolę w osiąganiu celów efektywności energetycznej.
W Polsce zużywa się
2-3 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż w krajach Europy Zachodniej. Natomiast, zużycie ciepła w budynkach wyposażonych w podzielniki kosztów spadło średnio o 30%, a rachunki za energię cieplną średnio o 625 zł rocznie na mieszkanie. System, którym objętych jest już w Polsce ponad 3,5 mln z około 6 mln ogólnej liczby mieszkań przyczynia się do redukcji emisji na poziomie prawie 3 mln ton CO2 rocznie
-– przekonywał podczas konferencji Tomasz Bazga, prezes ista Polska.

 Stosowanie opomiarowania i systemu indywidualnych rozliczeń skłania użytkowników do świadomego myślenia o zużyciu ciepła i przewidywania wysokości rachunków. Każdy lokator budynku wielomieszkaniowego otrzymuje swój indywidualny rachunek za energię cieplną, więc płaci jedynie za rzeczywiste zużycie. Ważnym wnioskiem z Kongresu Smart była konieczność edukacji, które oprócz oszczędności uzyskanym dzięki opomiarowaniu, pomagają w ograniczeniu dalszego zużycia, dzięki wiedzy o efektywnym jej gospodarowaniu.

Przywołując słowa prezesa ista International GmbH Waltera Schmidta przedstawiciel polskiego oddziału dodał, że nasz kraj ma najlepsze warunki, aby zrealizować ogromny potencjał oszczędności energii dzięki jej odbiorcom końcowym. Indywidualny pomiar
i rozliczane kosztów energii, tzw. opomiarowanie budynków mieszkalnych pozwala zaoszczędzić do 25 procent rocznych kosztów energii. Warunkiem jest zapewnienie przejrzystości w rozliczaniu indywidualnym, bez konieczności poważnych inwestycji.

Dlatego też, Komisja Europejska rekomenduje kompletne wdrożenie indywidualnego opomiarowania w każdym państwie członkowskim. Potencjał dla oszczędności warunkowany jest realizacją postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej,
w szczególności implementacją art. 9 – 13 Dyrektywy. Jednym z istotniejszych celów Dyrektywy jest umożliwienie odbiorcom końcowym energii cieplnej rozliczania się w oparciu o rzeczywiste zużycie ciepła.

Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta odbył się 30 marca w Warszawie.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.