NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
3 Marzec, 2015, 9:56 am

Greenpeace zwraca uwagę na problem smogu

problem smogu

fot. Greenpeace Polska, flickr.com

Greenpeace i Warszawska Masa Krytyczna połączyli siły, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. 27 lutego ulicami stolicy rowerzystki i rowerzyści przejechali pod hasłem #UwagaSmog.

Akcja Greenpeace, problem smogu

Podczas wydarzenia Greenpeace rozdawał rowerzystom maseczki chroniące przed smogiem. W lutym w Warszawie wskazania monitoringu jakości powietrza były zatrważające. Jedynie przez 6 dni lutego normy zanieczyszczenia powietrza szkodliwym dla zdrowia pyłem PM10 nie były przekroczone.

Problem smogu w lutym - najgorsza jakość powietrza

Luty to - pod względem jakości powietrza - najgorszy miesiąc dla warszawiaków. Podobnie jak w innych częściach kraju unoszący się w powietrzu smog dotkliwie zatruwa zdrowie wielu osobom. Z jego powodu rocznie umiera w Polsce aż 45 tysięcy ludzi. Jadąc do pracy, biegając, spacerując czy po prostu oddychając zanieczyszczonym powietrzem, narażamy się na działanie szkodliwych pyłów, gazów, metali ciężkich (np. rtęć) i toksycznych związków chemicznych (np. benzo(a)piren).

Problem smogu - główne przyczyny

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w stolicy jest spalanie węgla i oleju opałowego w systemach grzewczych w gospodarstwach domowych, transport, przemysł oraz elektrownie i elektrociepłownie węglowe, przy czym znaczna część zanieczyszczeń trafia do miasta spoza Warszawy. To właśnie elektrownie węglowe są największym przemysłowym źródłem zanieczyszczeń powietrza w stolicy. Praca typowej elektrowni węglowej wiąże się z roczną emisją do atmosfery od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ton substancji szkodliwych dla zdrowia, które wraz z wiatrem rozprzestrzeniają się na duże odległości. Dodatkowo w procesie spalania węgla do środowiska emitowane są metale ciężkie, m.in. rtęć. Aż 60 procent emisji tego rakotwórczego pierwiastka w Polsce pochodzi z sektora elektrowni węglowych.

Zimą poziom szkodliwych zanieczyszczeń znacznie przekracza normy w wielu Polskich miastach. Warszawa nie jest pod względem wyjątkiem. Niestety, trudno jest znaleźć informacje dotyczące aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem powinniśmy mieć łatwy dostęp do przejrzystych i czytelnych informacji o stanie powietrza w miastach – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.

Problem smogu, Greenpeace na Twitterze

Greenpeace wprowadził na Twitterze specjalny hasztag #UwagaSmog, pod którym można znaleźć informacje o aktualnym stanie jakości powietrza. Zachęcamy wszystkich do korzystania z tego źródła. Informacje o poziomie smogu są szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, dzieci, osób trenujących biegi, rowerzystów i osób starszych. Są to grupy szczególnie wrażliwe na działanie substancji toksycznych znajdujących się powietrzu. Warto codziennie sprawdzać poziom zanieczyszczeń, by chronić zdrowie. W dniach, w których stężenie substancji toksycznych jest szczególnie wysokie, warto ograniczyć aktywności na zewnątrz (m.in. zrezygnować z treningów biegowych, jazdy na rowerze, spacerów) lub zakładać specjalne maseczki chroniące przed wdychaniem najbardziej niebezpiecznych pyłów PM 2,5 i PM 10 [1].

Wdychanie pyłów szkodzi podobnie jak bierne palenie – te drobne cząstki, głównie sadza i lotne popioły oraz aerozole siarczanowe i azotanowe, docierają bezpośrednio do płuc, powodując m.in. nowotwory. Tyle że dymu papierosowego można uniknąć, wychodząc z pomieszczenia, a od szkodliwych produktów spalania węgla zawieszonych w powietrzu na warszawskiej ulicy ucieczki nie ma – powiedział dr. hab. Leszek Pazderski, chemik pracujący na co dzień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Greenpeace

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.