NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
7 Grudzień, 2015, 9:00 am

Farma fotowoltaiczna produkująca energię taniej od elektrowni jądrowej

elektrowni jądrowej

fot. Koen Lakerveld, flickr.com

W minionym tygodniu została oficjalnie otwarta największa farma fotowoltaiczna w Europie. Znajduje się ona we Francji, a dokładniej w Cestas, w pobliżu Bordeaux.

Moc nowo powstałej instalacji to 300 MW, a powierzchnia zajmowana przez największą tego typu instalację w Europie to tylko 250 hektarów. Elektrownia fotowoltaiczna została wykonana przez firmę Neoen, a całkowity koszt budowy wyniósł 360 milionów euro.

Energia z fotowoltaiki tańsza od jądrowej

Co ciekawe, cena energii wyprodukowanej przez farmę jest niższa od ceny energii produkowanej w nowych elektrowniach jądrowych.

Farma fotowoltaiczna Cestas przez najbliższe 20 lat dostarczać będzie energię elektryczną po gwarantowanej cenie 105 €/MWh. Cena energii ze wspomnianej farmy jest porównywalna do cen energii produkowanej przez elektrownie wiatrowe oraz niższa od cen energii pochodzących z nowobudowanych elektrowni jądrowych, co potwierdza dyrektor naczelny firmy Neoen, Xavier Barbaro.

Warto wspomnieć, że stare, francuskie elektrownie jądrowe, które powstawały w latach 70. i  80. dostarczały energię elektryczną po cenie ok. 55 €/MWh, z kolei nowopowstające jak choćby Hinkley Point w Wielkiej Brytanii będą dostarczać energię po cenie gwarantowanej przez brytyjski rząd w wysokości 130 €/MWh.

Farma fotowoltaiczna o orientacji modułów wschód-zachód

Jak dodał Barbaro: Przy budowie elektrowni fotowoltaicznej w Cestas zastosowano nowatorską metodę montażu modułów fotowoltaicznych, która w przeciwieństwie do tradycyjnie występującej w tych szerokościach geograficznych ( orientacja modułów w kierunku południowym) zorientowana będzie w kierunku wschodnio-zachodnim. Dzięki temu o ponad połowę zmniejszyła się powierzchnia potrzebna do wybudowania 300 MW elektrowni.

Barbaro szacuje, że dzięki zorientowaniu  modułów w kierunku wschodnio-zachodnim produkcja energii elektrycznej z tej samej powierzchni będzie 3, a nawet 4 razy większa. Dodatkowo farma fotowoltaiczna będzie efektywniej produkować energię w godzinach porannych oraz  wieczornych, czyli wtedy gdy występuje największy popyt na energię we francuskich sieciach elektroenergetycznych.

inż. P S

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.