NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
22 Grudzień, 2015, 8:30 am

Drukowanie paneli PV w domu realne w niedalekiej przyszłości!

audyty prosumenckiePo 7 latach zmagań grupa australijskich naukowców znana jako Victorian Organic Solar Cell Consortium, skupiająca uczonych z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), University of Melbourne i Monash University opracowała technologię wytwarzania paneli fotowoltaicznych przy użyciu drukarek.

Zalety technologii

Jak poinformowała dr Fiona Scholes (CSIRO) jest to tania i szybka metoda, umożliwiająca drukowanie ogniw słonecznych na plastiku. Niezaprzeczalną zaletą wyrobu jest fakt, iż można użyć go jako komponent do już istniejących produktów – nie tylko jako panele PV na dachach, ale również na torbach do laptopów, czy jako skórki do iPhona. Dr Scholes zapewnia, iż łączenie opisywanych produktów jest proste jak podłączenie baterii.

Historia projektu

Pomysł na drukowanie paneli fotowoltaicznych oraz pierwsze prace rozpoczęły się w 2007 roku.  Początkowo zespół zmodyfikował drukarki przemysłowe, na drukarki wykorzystujące tzw. „słoneczny atrament”. Praca naukowców bardzo szybko doczekała się pierwszych rezultatów – wydrukowano pierwsze ogniwa słoneczne wielkości monety. Z biegiem czasu projekt osiągnął poziom drukowania paneli w formacie A3. Ponadto, naukowcy opracowali wytwarzanie na drukarce ogniw semitransparentnych. Oznacza to, iż mogą one stać się półprzezroczystą powłoką przyciemniającą okna, która produkuje energię. Dr Scholes dodaje, iż dziś solary można drukować nie tylko na plastiku, ale na każdej powierzchni elastycznego tworzywa sztucznego.

Plany rozwoju

Aktualnie ogniwa produkowane na drukarkach nie mogą pochwalić się wysoką wydajnością, jednak australijscy uczeni wychodzą naprzeciw wyzwaniu. Ich obecnym celem jest opracowanie farby/spray’u  słonecznego. Pokrycie wydrukowanych paneli powłoką tego preparatu ma znacznie poprawić sprawność ogniw. Kilka firm zgłosiło już swoje zainteresowanie nad komercjalizacją projektu, gdy tylko naukowcy stworzą substancję poprawiającą wydajności paneli z drukarek.

Drukowanie paneli PV we własnym domu

Obecnie nie znamy ceny sprzętu do drukowania paneli PV, aczkolwiek pewne jest, iż wraz z wzrostem popularności rozwiązania, jego cena maleje. Oznacza to, iż w niedalekiej przyszłości realny dla każdego z nas może stać się zakup takiej drukarki, a co za tym idzie, drukowanie paneli PV we własnym domu.

inż. DG

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.