NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
12 Luty, 2016, 9:00 am

Drogi solarne – koszty, opłacalność i szanse rozwoju nowej gałęzi fotowoltaiki

Fot. Ścieżka solarna, Thinkprogress.org

Fot. Ścieżka solarna, Thinkprogress.org

W minionym tygodniu informowaliśmy na łamach portalu o innowacyjnej metodzie budowy dróg solarnych. Metodzie, która choć futurystyczna, doczekała się wdrożenia. Wszystko za sprawą minister ekologii i energii Ségolène Royal –– oraz zapowiedzi modernizacji francuskich dróg poprzez wyposażenie je w moduły fotowoltaiczne. Czy hurraoptymizm jest uzasadniony? Czy technologia budowy dróg solarnych jest opłacalna?

Droga solarna - prototyp

Prototypowa droga solarna powstała w miejscowości Krommenie w Holandii pod koniec 2014 r.  W przeciwieństwie do dróg solarnych, których budowę zapowiedziała minister Ségolène Royal, holenderskie drogi przystosowane są do przenoszenia mniejszych obciążeń (do 12t), dlatego póki co, są wykorzystywane jako ścieżki rowerowe.

Fot.Ścieżki solarne, mic.com

Fot.Ścieżki solarne, mic.com

Holenderskie drogi solarne - szczegółowa specyfikacja  

Testowy odcinek holenderskiej ścieżki solarnej miał dać odpowiedź na pytanie, czy budowa tego typu instalacji jest uzasadniona i ocenić możliwości jej komercjalizacji. Długość prototypowego odcinka drogi solarnej wynosi 70 m, a wyniki opublikowane po 6 miesięcznym teście są do tego stopnia optymistyczne, że przerosły najśmielsze oczekiwania projektantów instalacji.

Ze ścieżki uzyskano aż 3000 kilowatogodzin (kWh). Jak dodał rzecznik projektu SolaRoad - Sten de Wit - na łamach AljazeeraJeśli przełożymy otrzymane uzyski (wynikające z testu), oczekujemy więcej niż 70 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Niestety, ilość energii eklektycznej produkowanej przez ścieżkę rowerową jest o 30% mniejsza niż w przypadku analogicznej mocy modułów umieszczonej na dachu. Wpływa na to trudność uniknięcia zacienienia rzucanego przez poruszających się po ścieżce rowerzystów, kąt pochylenia drogi oraz możliwe zabrudzenie instalacji.

Fot. Ścieżki solarne, sciencealert t

Fot. Ścieżki solarne, sciencealert t

Koszt prototypowego odcinka drogi solarnej

Póki co, budowa drogi solarnej nie jest tanim przedsięwzięciem. Jednak należy pamiętać, że jest to rozwiązanie prototypowe, a takie rozwiązania zawsze generują koszty większe niż późniejsze, w pełni skomercjalizowane rozwiązania.

Przedstawiony odcinek drogi solarnej o długości 70 m kosztował zawrotną sumę 3  milionów euro. Jednak biorąc pod uwagę tempo rozwój technologii fotowoltaicznych oraz ogromne spadki cen modułów na przestrzeni lat jestem przekonany, że drogi solarne będą powszechnie stosowane w niedalekiej przyszłości. Obserwując działania rządu francuskiego w zakresie budowy dróg słonecznych pojawia się pytanie - kiedy polskie firmy z branży fotowoltaicznej dostrzegą ogromny potencjał jaki drzemie w drogach solarnych?

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.