NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
4 Luty, 2016, 10:00 am

Drogi fotowoltaiczne – ambitne plany francuskiego rządu vs. polska rzeczywistość

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Drogi solarne, czyli pomysł który do niedawna wydawał się zbyt futurystyczny, aby można było o nim poważnie myśleć, właśnie doczekał się wdrożenia. Nad rozwojem technologii dróg solarnych trwają intensywne prace, a zainteresowanych nie brakuje.

Ambitne plany francuskiego rządu

Dziś, drogi fotowoltaiczne nie są produktem bardzo popularnym, jednak wszystko na to wskazuje, że wkrótce tak się stanie. Jak można się dowiedzieć za pośrednictwem strony energymatters.com.au francuska minister ekologii i energii - Ségolène Royal - zapowiedziała modernizację francuskich dróg poprzez wyposażenie je w moduły fotowoltaiczne. Tak, jest to możliwe!

Czy technologia dróg fotowoltaicznych jest sprawdzona i ekonomicznie uzasadniona?

Wszystko na to wskazuje. Skoro wykorzystaniem technologii dróg solarnych zainteresowany jest rząd Francji, który aktywnie wspierał pięcioletnie badania prowadzone przez Narodowego Instytutu do Spraw Energii Słonecznej oraz firmę Colas – budowa dróg – są  podstawy by sądzić, że inwestycja będzie udana.

Plany budowy francuskich dróg solarnych

Jak już wcześniej wspomniałem francuska minister ekologii i energii - Ségolène Royal – zapowiedziała modernizację francuskich dróg poprzez wyposażenie je w moduły fotowoltaiczne. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Celem rządu jest modernizacja 1000 km dróg w ciągu zaledwie 5 lat, dlatego trudno mówić, że program budowy dróg solarnych jest jedynie eksperymentem.

Wstępne szacunki mówią, że planowane 1000 km dróg pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną 5 mln osób, czyli ok. 8% społeczeństwa francuskiego.

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Słów kilka o technologii dróg fotowoltaicznych  

Za realizację rządowego projektu odpowiedzialna będzie firma Colas, która wykorzysta opatentowaną technologią Watway.  Moduły to 17 cm płytki w kształcie heksagonalnym o grubości ok. 7 mm,  wykonane z ogniw polikrystalicznych lub cienkowarstwowych. Cechą charakterystyczną modułów jest wysoką  odpornością na obciążenia ( wytrzymują nacisk 113 ton). Co ciekawe moduły fotowoltaiczne montowane są na „gotowych” drogach bez większej ingerencji w ich strukturę.

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Fot. Drogi fotowoltaiczne, wattwaybycolas.com/en/

Zalety dróg fotowoltaicznych

Solarne drogi mają niezliczoną ilość funkcjonalności. Podstawową funkcją drogi jest umożliwienie swobodnego przemieszczania, natomiast drogi solarne dodatkowo są gwarancją produkcji energii elektrycznej. To jednak nie koniec zalet dróg solarnych.

Wartością dodaną tego typu instalacji z pewnością będzie możliwość wyposażenia drogi w diody LED, które informowały by np.  o oblodzeniu, wypadkach oraz zwierzynie na drodze. Dodatkowo, energia produkowana przez drogi solarne mogłaby zostać wykorzystana np. do oświetlenia dróg, znaków, działania sygnalizacji świetlnej oraz  indukcyjnego ładowania samochodów elektrycznych. Co więcej płytki wyposażono w elementy grzejne, które umożliwiają roztopienie zalegającej warstwy śnieżnej. W przypadku wystąpienia awarii, płytka sama wezwie serwis techniczny.

Plany francuskiego rządu vs. polska rzeczywistość

Według francuskiej gazety Le Monde, środki na finalizację przedsięwzięcia pochodzić będą z podatków, a dokładniej z podniesienia podatków od paliw – dzięki niskim cenom paliw podwyżka wynikająca z opodatkowania będzie niedostrzegalna, a Francuzi cieszyć się będą innowacyjną technologią dróg solarnych.

Tymczasem priorytetem Polskiego rządu jest… program „500 zł na dziecko”, którego szacowany koszt dla budżetu państwa wyniesie ok. 21,6 mld złotych. A jak mawiał w takich sytuacji Jan Kulczyk - Żeby coś rozdać, trzeba najpierw coś zebrać. Za program zapłacą obywatele. Czy obywatele doczekają się kiedyś unormowań prawnych dotyczących systemu wsparcia instalacji OZE?

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.