NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
9 Październik, 2015, 8:30 am

Czołowe spółki energetyczne zainteresowane fotowoltaiką

zainteresowane fotowoltaiką

fot. Joachim S. Müller, flickr.com

Oferta dla osób chcących produkować samodzielnie energię elektryczną jest w Polsce z miesiąca na miesiąc coraz bogatsza. Rosnące zainteresowanie prosumenckimi instalacjami fotowoltaicznymi powoduje, że na rynku PV pojawiają się firmy, które do tej pory kojarzone były z tradycyjnymi formami wytwarzania prądu.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Gospodarki, nowe regulacje prawne dla właścicieli instalacji prosumenckich, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., mają przyczynić się do powstania w Polsce 200 tys. mikro źródeł fotowoltaicznych, w tym aż 37,5 tys. ma zacząć funkcjonować już do końca przyszłego roku. Obecnie takich instalacji PV działa natomiast niespełna 2 tys., choć z miesiąca na miesiąc jest ich wykonywanych coraz więcej.

Tauron i RWE zainteresowane fotowoltaiką

O możliwości spełnienia przewidywań Ministerstwa świadczy m.in. fakt, że panele fotowoltaiczne zaczynają oferować klientom indywidualnym największe spółki z branży energetycznej – od sierpnia br. są to RWE oraz TAURON. Druga z nich zdążyła już odebrać kilkaset zgłoszeń od osób zainteresowanych instalacjami prosumenckimi. W realizacji przedsięwzięć uczestniczą firmy, które na rynku fotowoltaiki są aktywne już od dłuższego czasu.

- Wejście na rynek PV znanych firm, od lat dostarczających prąd do milionów domów, to bardzo pozytywny krok w kierunku dynamicznego rozwoju fotowoltaiki. Pamiętajmy, że choć wg badań TNS Polska dla RWE, aż co piąty Polak może zostać prosumentem, to jeszcze pod koniec 2014 r. 98% badanych nie wiedziało, co się za tym pojęciem kryje. OPEUS Energia instalacje fotowoltaiczne wykonuje od dwóch lat, ale dopiero w przyszłym roku spodziewamy się tzw. reakcji łańcuchowej osób indywidualnych – ponieważ panele w sposób znaczący zmieniają architekturę dachów, po zrealizowaniu kilku tysięcy projektów powinna zwiększyć się świadomość kolejnych potencjalnych inwestorów – mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia, firmy, która uczestniczy w realizowaniu instalacji prosumenckich dla klientów spółki TAURON.

Prosumenci będą najliczniej inwestującymi?

Do tej pory na instalacje fotowoltaiczne najczęściej decydowały się jednostki samorządu terytorialnego, które wykonują projekty zarówno w zakresie budowy dużych instalacji, jak również mikroinstalacji dla budynków użyteczności publicznej. Ich czołowa pozycja wśród inwestorów w moduły PV związana jest przede wszystkim z poziomem i liczbą dostępnych programów z dofinansowaniami. Po 1 stycznia 2016 r., kiedy w życie wejdą zmiany w ustawie o OZE, a w programie Prosument nadal będzie obowiązywać 40-sto procentowa dotacja do inwestycji, można spodziewać się zdecydowanego ożywienia w segmencie inwestorów indywidualnych. W ich przypadku instalacja fotowoltaiczna może obniżyć rachunki w czteroosobowym gospodarstwie domowym nawet prawie do zera.

- Z pewnością poza samymi zmianami w ustawie o OZE na coraz większą liczbę inwestycji przełoży się także fakt dołączania do rynku prosumenckiego kolejnych wiodących spółek energetycznych. Od momentu rozpoczęcia współpracy z TAURON obserwujemy zwiększające się zainteresowanie instalacjami przydomowymi. Podobnie jak podczas targów RENEXPO Poland 2015, gdzie wspólnie z TAURON Sprzedaż przeprowadzaliśmy konsultacje techniczne dla potencjalnych inwestorów – ich  liczba przerosła nasze oczekiwania – mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia.  Warto też pamiętać, że od stycznia nadwyżki produkowanej energii będą sprzedawane do operatora po ustalonych w nowej ustawie o OZE stawkach, a to oznacza zwrot z inwestycji w przeciągu 6-7 lat, a nie, jak poprzednio, 15. Dla prosumentów korzystna jest także zasada rozliczania net-metering, która w systemie półrocznym pozwala na dokładne przeliczenie zużytej energii ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych. Tym sposobem przy niedoborze bądź nadwyżce energii rozlicza się z operatorem jedynie różnicę obu kwot.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.