NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
8 Styczeń, 2015, 10:39 am

Coraz większa akceptacja dla wykorzystania inteligentnych okien

źródło: view

źródło: view

Jednym z istotnym kierunków rozwoju fotowoltaiki jest integracja tej technologii z architekturą budynku, która umożliwiłaby zmniejszenie kosztów instalacji oraz podniesienie wartości estetycznej obiektu. A jest w czym wybierać- słoneczne dachówki, panele zastępujące fasady, czy inteligentne okna. O tych ostatnich, choć nie bazują do końca na technologii PV postanowiliśmy napisać dzisiaj.

Wszystko wskazuje na to, że chociaż technnologie BIPV i BAPV były dotychczas traktowane po macoszemu, dlatego, że efektywność takich rozwiązań była w znacznej większości przypadków niższa od klasycznych systemów fotowoltaicznych, zainteresowanie nimi cały czas wzrasta. Rok temu, View, start-up, który działa w sektorze inteligentnych okien, zwiększył swoje przychody o 100 mln dolarów.

Inteligentne szkło to nie tyle generowanie energii, co reakcja na zmienne czynniki otoczenia oraz adaptacja parametrów do potrzeb mieszkańców obiektu. Technologia inteligentnych okien (smart windows) marki View jest oparta na szkleniu elektrochromatycznym. Szkło elektrochromatyczne składa się z trzech warstw- powłoki magazynującej jony, materiału, który zapewnia ich przepływ oraz materiału elektrochromatycznego, wszystkie zostają umieszczone między taflami szklenia (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Warstwa, która sprawia, że okno zachowuje się w sposób dynamiczny składa się z tlenków metali aktywujących różne właściwości optyczne dzięki wytworzeniu pola elektrycznego. Okno zmienia się poprzez 4 różne kolory, co pozwala na filtrowanie odpowiedniej ilości światła. Dzięki temu zwiększa oszczędność energii (nawet do 25%) oraz poprawia sposób użycia światła w pomieszczeniach.

Na rynku funkcjonuje coraz więcej takich rozwiązań i powiązanych koncepcji (np. Google Glass). Zapewne producenci będą się prześcigać o to, które okna są "jeszcze bardziej inteligentne". Największą konkurencją View jest SageGlass od Saint-Gobain, którego klientami są szpitale, budynki rządowe oraz uczelnie. Start-up jednak również ma na koncie bardzo ważnych inwestorów, co potwierdza wysoką akceptację koncepcji. Rynek inteligentnych okien może jednak pozostać nadal dosyć mały, bo elementy te wciąż są 2 razy droższe niż tradycyjne okna. Nie mniej jednak, jak szacuje IDTechEx, rynek ten może być wart 700 mln dolarów w 2024 roku.

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.