NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
27 Czerwiec, 2016, 6:00 am

Chcesz zwiększyć uzysk z instalacji PV? Przenieś ją na wodę!

468f04_7091b5c88799438b88c9dd9fc1050ea6

Nawodna farma fotowoltaiczna

Choć farmy fotowoltaiczne lokalizowane na zbiornikach wodnych ciągle należą do rzadkości, w najbliższym czasie sytuacja powinna ulec zmianie. Głównym argumentem przemawiającym na korzyść instalacji na wodzie jest większy uzysk energii,  w stosunku do instalacji dachowej czy wykonanej na gruncie. O jakich wartościach jest mowa?

Korzyści instalacji fotowoltaicznej umiejscowionej na wodzie

Zanim zdradzimy, o ile większa jest produkcja energii z instalacji wykonanej na zbiorniku wodnym w stosunku do umieszczonej na gruncie czy dachu, przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie wynikają z nawodnej inwestycji.

Pierwszą i najważniejszą korzyścią jest wspomniana wcześniej, większa produkcja energii elektrycznej z takowej instalacji. Może to być pochodną chłodzenia instalacji poprzez wodę ze zbiornika.

Ponadto, jak wyliczyli deweloperzy, CAPEX inwestycji obniżają niższe koszty instalacji, a na poziomie operacyjnym uniknięcie kosztów związanych z zakupem/najmem ziemi.

Kolejna korzyść – środowiskowa – polega na zmniejszeniu ewaporacji, a także rozwoju alg.

23

Gdzie najwięcej instalacji PV na wodzie?

Pionierem, a zarazem liderem w budowie farm fotowoltaicznych na wodzie jest Japonia. Status lidera Japonia zawdzięcza przede wszystkim gęstej zabudowie oraz ograniczonej dostępności gruntów. Pozycja lidera, może wynikać z faktu, że japoński rynek PV w ostatnich latach rozwijał się bardzo prężnie.

2013-06-10 16.02

Nawodna farma fotowoltaiczna

Największa z realizowanych w Japonii nawodnych farm fotowoltaicznych ma mieć moc 13,7 MW. Projekt ten jest realizowany w mieście Ichihara, w prefekturze Chiba, przez konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Kyocera.

0102_knds01

Rendering 13,7 MW farmy fotowoltaicznej w mieście Ichihara

O ile zwiększą się uzyski z instalacji fotowoltaicznej umiejscowionej na wodzie?

Jak wynika z przeprowadzonych przez lokalne władze rocznych badań na farmie fotowoltaicznej zainstalowanej na zbiorniku wodnym w Hyogo, w prefekturze Osaka, dzięki efektowi chłodzenia modułów fotowoltaicznych przez wodę, uzysk energii był w skali roku o 14 proc. większy niż w przypadku instalacji umiejscowionych na dachach czy na gruncie.

Zdaniem cytowanego przez Bloomberga eksperta z japońskiej firmy, która zajmuje się realizacją podobnych projektów, uzysk energii z pływających farm PV może być jeszcze wyższy – nawet o 30 proc. w porównaniu z instalacjami na gruncie.

Szansa dla Polski?

Warunki naturalne Polski, gdzie znajduje się ok. 7 tysięcy jezior o łącznej powierzchni równej aż 2813,77 km² (brane pod uwagę tylko jeziora o powierzchni większej niż 1 ha) są bardzo dobre i  mogą przyczynić się do efektywnego wykorzystania promieniowania słonecznego.

 

Inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.