NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
24 Sierpień, 2015, 12:54 pm

Autobusy miejskie zasilane fotowoltaiką

Autobusy miejskie zasilane fotowoltaiką

fot. Solaris/MZA Warszawa

W zakładzie produkcyjnym w Bolechowie trwa produkcja autobusów Solaris dla Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA) w Warszawie. Są to pierwsze stołeczne pojazdy seryjnie wyposażone w panele fotowoltaiczne.

Autobusy te nie są autami elektrycznymi. Zainstalowane na dachach systemy PV nie będą stanowiły napędu pojazdu, a jedynie dodatkowe źródło jego  zasilania wykorzystywane m.in. do zasilenia biletomatów, wyświetlaczy, oświetlenia i klimatyzacji. Pozwoli to na zmniejszenie zużycia paliwa o kilka procent. Łącznie wyprodukowanych zostanie 80 takich pojazdów. Pierwsze z nich trafią do stolicy już we wrześniu.

Autobusy miejskie zasilane fotowoltaiką

MZA w Warszawie już od kilku miesięcy testuje panele fotowoltaiczne ulokowane na dachach kilkunastu busów w zajezdni Woronicza. Zdaniem prof. Mirosława Wendekera instalacja może zapewnić od 15 do 25 procent zapotrzebowania autobusu na energię elektryczną. Produkcja pozwoli docelowo na wygenerowanie oszczędności sięgających od 8 do 10 tys. zł w ciągu roku. Według wstępnych, szacunkowych danych, inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu 2 lat.

Mimo iż w Warszawie kursują już autobusy elektryczne, tym razem Miejskie Zakłady Autobusowe zdecydowały się na zakup autobusów spalinowych dodatkowo zasilanych energią słoneczną. Po Warszawskich ulicach kursuje już 10 autobusów z silnikami elektrycznymi Solarisa. Polski producent dostarczył już takie pojazdy m.in. do Ostrołęki i Jaworzna. W planie wciąż pozostaje dostawa autobusów elektrycznych do Inowrocławia.

Projekt z Lublina

Warszawa to nie pierwsze miasto testujące instalacje fotowoltaiczne na autobusach komunikacji miejskiej. Na pomysł ten wpadli wcześniej naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Dwa lata temu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Lublinie przy współpracy z lubelską politechniką uruchomiły projekt pod nazwą "Opracowanie technologii autobusowych struktur fotowoltaicznych zmniejszających zużycie paliwa i emisję toksycznych składników spalin”. W 2013 roku projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, co pozwoliło na rozpoczęcie działań i montaż instalacji na dachach kilku autobusów.  Okres po którym można poprawnie zweryfikować działanie instalacji (a co za tym idzie sens inwestycji) oszacowano na dwa lata, co oznacza, że jeszcze w tym roku zakończy się faza testowa.

 

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.