NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
5 Listopad, 2015, 8:27 am

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne

Akademia EasySolar: Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczneRynek paneli fotowoltaicznych zdominowany jest obecnie przede wszystkim przez panele poli- oraz monokrystaliczne stanowiące około 75% rynku. Technologia ta zawdzięcza dużą popularność wysokiej wydajności paneli, ich odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz prostocie montażu.

Nie góruję one jednak nad konkurencją pod każdym względem. W związku z tym, w czasie rozważań na temat doboru paneli PV powinniśmy brać pod uwagę również technologie cienkowarstwowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zwiększyć wydajność paneli cienkowarstwowych przeczytaj koniecznie nasz poprzedni artykuł dotyczący zwiększania wydajności instalacji PV.

Moduły wykonane w tej technologii charakteryzują się dużo mniejszą sprawnością aniżeli panele wykonane z krzemu krystalicznego, jednak dzięki niższej cenie technologii koszt jednego kW energii jest bardzo porównywalny. W związku z tym największą wadą związaną z ich niewielką sprawnością nie jest cena, a powierzchnia którą musimy pokryć. Im mniejsza jest sprawność naszych modułów tym większą powierzchnię musimy pokryć panelami PV. Do paneli cienkowarstowowych zaliczyć można:

1. Panele CIGS

Panele te wykonane są z półprzewodnika stanowiącego mieszaninę miedzi, indu, galu i selenu. W przeciwieństwie do paneli krystalicznych  charakteryzują się ciemną barwą, która mniej kontrastuje z kolorem dachu. Dzięki temu są one niezwykle popularne w zastosowaniach BIPV, gdzie liczy się przede wszystkim jest odpowiednie dopasowanie paneli do elewacji budynku. Pomimo niższej sprawności w przeciwieństwie do popularnych paneli krzemowych charakteryzują się one dobrą wydajnością w czasie miesięcy zimowych, w których występuje znacznie większy udział promieniowania rozproszonego. Ich przeciętna sprawność wynosi od 12 do 15 %.

Wskazówka
Już dziś przetestuj aplikację na komputerze lub na jednym z Twoich urządzeń mobilnych!

appstorePLgoogle appPL

2. Panele CdTe

Są to panele o budowie i barwie zbliżonej do paneli typu CIGS, z tą tylko różnicą, że zbudowane są w oparciu o  tellurek kadmu. Charakteryzuje je nieznacznie mniejsza sprawność względem paneli CIGS wynosząca od 10 do 15 %, jednak znacznie lepiej radzą sobie w warunkach podwyższonej temperatury. Niestety ze względu na zawartość toksycznego kadmu muszą one podlegać specjalnemu procesowi utylizacji, co zraża do nich część inwestorów.

Wskazówka
Zobacz jak może wyglądać Twoja oferta:
pdfPL

3. Panele na bazie krzemu krystalicznego

W przeciwieństwie do swoich poli- i monokrystalicznych „kuzynów” panele te są wykonane z krzemu o niejednorodnej strukturze bez widocznych kryształów. W odróżnieniu od pozostałych paneli cienkowarstowowych charakteryzują się ciemnobordową barwą i bardzo niską sprawnością rzędu 7-11%.

Wskazówka
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo projektować systemy PV dołącz do naszego darmowego webinarium:

webinarPL

Jak widać panele fotowoltaiczne wykonane w technologiach cienkowarstwowych mają wiele często ignorowanych zalet. Prawdopodobnie jednak w związku ze stałym rozwojem tych technologii będą one nabierać na znaczeniu i w przyszłości będą dorównywać pod wieloma względami klasycznym modułom krystalicznym.

Panele PV nie są jedynym urządzeniem odpowiadającym za sprawność systemu PV. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak  odpowiednio wybrać równie ważny w instalacji PV inwerter, przeczytaj nasz artykuł z serii Solar Business Workshop.

Jeśli chcesz sprawdzić samodzielnie ile energii mogą wyprodukować panele cienkowarstwowe w projektowanych przez Ciebie instalacjach już dziś przetestuj naszą aplikacja do projektowania systemów PV !!!

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.