NOWA APLIKACJA EASYSOLAR PREMIUM
jest już dostępna online

* Zalecamy korzystanie z przeglądarki Google Chrome
Pisali o nas:
12 Maj, 2016, 6:00 am

95% energii z OZE w Niemczech - manipulacja faktami popularna nie tylko w Polsce?

nowelizacja ustawy, farma pv

95% energii z OZE w Niemczech. Jonathan Potts, Solar Farm, fot. flickr.com

Jak informuje pv-magazine oraz wiele rodzimych portali branży OZE w ubiegłą niedzielę tj. 08-05-2016 r. u naszych zachodnich sąsiadów byliśmy świadkami ustanowienia kolejnego rekordu udziału OZE w ogólniej generacji energii.

Z artykułu dowiadujemy się również, że w minioną niedzielę, niemiecki system elektroenergetyczny generował zapotrzebowanie na poziomie ok. 57,8 GW, a w tym samym czasie z odnawialnych źródeł energii pochodziło aż 54,9 GW.

Wpływ na taką sytuacje niewątpliwie miała słoneczna pogoda, która jest motorem napędowym fotowoltaiki oraz zmniejszone zapotrzebowanie na energię podyktowane trwającym weekendem.

Poniższy wykres (pochodzący z pv-magazine) ilustruje produkcję energii elektrycznej z wybranych źródeł oraz konsumpcję energii w wybranych godzinach na terenie Niemiec. Kolorem zielonym oznaczona została energia pochodząca z biomasy, jasny niebieski to elektrownie wodne, ciemniejszym niebieskim - wiatrowe, żółtym – fotowoltaika, natomiast szarym – energetyka konwencjonalna. Ponadto na wykresie znalazło się miejsce dla konsumpcji energii – kolor czerwony.

Prezentowany wykres rzeczywiście potwierdza informację, że udział energii wyprodukowanej z OZE, w dniu 08-05-2016 o godz. 11, stanowił aż 95% ogólnej konsumpcji energii. Jednak czy wiadomość która obiegła cały świat jest prawdziwa?

Źródłó: pv-magazine

Produkcja energii elektrycznej z wybranych źródeł oraz konsumpcja energii w wybranych godzinach. Źródłó: pv-magazine na podstawie agora-energiewende.de 

95% energii z OZE w Niemczech

95% energii z OZE w Niemczech – kto i dlaczego manipuluje faktami?

Źródłem zeprezentowanego przez pv-magazine wykresu jest agora-energiewende. Co ciekawe, a zarazem zastanawiające wykres dostępny na stronie agora-energiewende.de wygląda zgoła inaczej, co prezentuje poniższa rycina.

Źródło: agora-energiewende.de

Produkcja energii elektrycznej z wybranych źródeł oraz konsumpcja energii w wybranych godzinach. Źródło: agora-energiewende.de

Z wykresu dostępnego na agora-energiewende.de wyraźnie widać, że udział energii wyprodukowanej z OZE, w dniu 08-05-2016 o godz. 11, stanowił niespełna 80% ogólnej konsumpcji energii, a nie tak jak mogliśmy się dowiedzieć 95%.

Z czego wynika różnica? Trudno powiedzieć, może agora-energiewende.de wzorem polskiego rządu postanowił trochę zmanipulować fakty? Jeśli to prawda, rodzi się pytanie - co tym zagraniem chciał zyskać?

Warty odnotowania jest również fakt, że nawet gdyby przyjąć, że udział energii wyprodukowanej z OZE, w dniu 08-05-2016 o godz. 11, stanowił niespełna 80% ogólnej konsumpcji energii, to i tak jest to wartość imponująca!

Na temat manipulacji informacjami zawartymi w projekcie nowelizacji ustawy o OZE przeczytasz tutaj.

inż. PS

Zainteresowany fotowoltaiką? Sprawdź naszą ofertę:

Skontaktuj się z nami

Napisz do nas
Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy. Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.
Zadzwoń do nas
+48 570 620 200
Odwiedź nas
ul. Królowej Jadwigi 43, 61-871 Poznań
EasySolar Investment

Jesteś zainteresowany inwestycją w farmę
fotowoltaiczną lub dachową instalacją
na Twojej firmie?

Skontaktuj się z nami

WYPEŁNIJ FORMULARZ, NASZ EKSPERT SKONTAKTUJE SIĘ Z TOBĄ

OTRZYMAJ DEMO PO KRÓTKIEJ PREZENTACJI ONLINE

25-minutowa prezentacja online z naszym ekspertem pozwoli Ci zaoszczędzić ponad 2 godziny na każdym projekcie oraz przygotowanej ofercie dla klienta.

Po prezentacji otrzymasz wersję demo na 24 h do testowania.

Wypełnij formularz - skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Skontaktuj się z nami

Wyślij
Wiadomość została wysłana. Dziękujemy.Niestety, przy wysyłaniu wiadomości wystąpił problem. Spróbuj później.